Коли зʼявилася «формула Штайнмаєра»?
Формально — у 2015 році в Парижі, під час зустрічі «нормандської четвірки». Після чотирьох годин перемовин учасники зрозуміли, що з деяких пунктів згоди немає. Вони зійшлись на тому, що проводити вибори на окупованих територіях (вибори в «ЛНР» та «ДНР» прописані в Мінських угодах) можна тільки за законами України. Лідери чотирьох країн вийшли з кімнати перемовин. Після цього міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр сказав: «Через 90 днів після того як Верховна Рада ухвалить закон про вибори і його підпише президент, мають відбутись вибори на окупованих територіях».
Чи закріпили пропозицію Штайнмаєра в будь-якому документі?
Ні. Це була просто балачка. Через два місяці після зустрічі в Мінськ прийшов лист із підписами Штайнмаєра та міністра закордонних справ Франції Лорана Фабіуса. В ньому йшлося про таке:
- треба провести вибори через 90 днів після прийняття закону про вибори;
- у день виборів тимчасово набуде чинності закон про особливості місцевого самоврядування;
- після того як Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ верифікує вибори і визнає, що вибори відбулися відповідно до норм і правил ОБСЄ, закон про особливості самоврядування набуде чинності на постійній основі.
Чи були якісь документи крім цього листа? Ні.
А ці вимоги що, не обовʼязкові до виконання?
Ні, це просто лист. Про таке в Парижі не говорили, на рівні Тристоронньої групи не обговорювали, глави держав «нормандської четвірки» нічого не ухвалювали й не підписували. Українська сторона ніякої згоди не давала. Того, що називають «формулою Штайнмаєра», ніде не існує виписаного чи навіть проговореного.
А вибори будуть на окупованій території?
Можливо, колись і будуть, а можливо, і ні. Мінські домовленості говорять тільки, що вибори на окупованій території відбудуться за законом України. А от коли вони будуть, як буде набувати чинності закон про особливості місцевого самоврядування — ніхто, ніколи, ніде ці питання не обговорював.
А чого тоді всі про це говорять?
Річ у тім, що в 2016 році питання, на які не було відповідей (наприклад, вибори, амністія для бойовиків), вивели за рамки опрацювання підгрупами Тристоронньої контактної групи. Тобто вирішити ці проблеми повинні глави країн-учасниць «нормандської четвірки». Але 12 липня 2019 року в Парижі зустрілися радники з зовнішньополітичних питань глав держав. На цю зустріч поїхав Вадим Пристайко як радник Зеленського. Там обговорювали 12 пунктів, серед яких 12-м пунктом були «формула Штайнмаєра, модальності виборів» та «амністія». Цей пункт запропонували обговорити в підгрупах ТКГ. Тобто повернули ці питання до обговорення. Так вислів «формула Штайнмаєра» знову потрапив в інформаційне поле.
Тоді що означає особливий статус окупованих територій?
Насправді мається на увазі закон «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який ухвалили ще в 2014 році. І там навіть ідеться про вибори та про «недопущення кримінального переслідування й покарання осіб — учасників подій на території Донецької, Луганської областей». Закон існує вже пʼять років, і нічого нового в цьому немає.
Ну і що далі буде?
Нікому не відомо. Навіть слова Вадима Пристайка: «Ми домовилися про «формулу Штайнмаєра», і я дав згоду» практично нічого не означають. Бо ніякої формули документально нема, і Україна не підписувала ніякої згоди. Тому чи будуть вибори, як, коли та яким чином — невідомо.