«МВС — потужна структура, у нас багато інформації». Глава МВС Арсен Аваков розповідає про «сітки», кримінальні справи, вбивство Гандзюк і контакти з СБУ — велике інтервʼю

Автор:
Марія Жартовська
Дата:
«МВС — потужна структура, у нас багато інформації». Глава МВС Арсен Аваков розповідає про «сітки», кримінальні справи, вбивство Гандзюк і контакти з СБУ — велике інтервʼю

Олександр Чекменьов / «Бабель»

Арсена Авакова називають другим за впливовістю політиком у країні: він очолив МВС у 2014 році і досі ним керує, навіть після зміни премʼєра. Його вплив особливо відчувається напередодні президентських виборів: Національна поліція розслідує порушення під час передвиборчої кампанії; у ніч голосування саме Нацполіція супроводжуватиме протоколи в ЦВК. Після того як наприкінці лютого СБУ заявила, що розкрила схему скуповування голосів виборців («сітку»), Арсен Аваков дав інтервʼю «Дзеркалу тижня». Він розповів, що його відомство веде кілька справ, які стосуються «сіток», і що в кримінальних провадженнях фігурує прізвище заступника глави виборчого штабу Петра Порошенка Сергія Березенка. Сергій Березенко, зі свого боку, стверджує, що Аваков діє в інтересах іншого кандидата, натякаючи на Юлію Тимошенко. Кореспондент theБабеля Марія Жартовська розпитала Арсена Авакова про його стосунки з кандидатами в президенти, підкуп виборців, справу Гандзюк і роботу з СБУ.

В інтервʼю «Дзеркалу тижня» ви говорили, що у вас є інформація про виборчі «сітки» Петра Порошенка. У відповідь голова фракції «БПП» Артур Герасимов сказав, що ви маєте надати докази або вибачитися. Будете вибачатись чи надасте докази?

Артур Герасимов припустився політичної помилки. Міністр внутрішніх справ забезпечує процес виборів. Зокрема й відсутність фальсифікацій. І якщо один з кандидатів у президенти заявляє, що нардеп Сергій Березенко бере участь у підкупі виборців, то ми ведемо розслідування, і пан Березенко в ньому фігурує як потенційний порушник закону. Хоча сьогодні, наскільки мені відомо, його процесуальний статус не визначений. Розслідування встановить міру його участі — це нормальна ситуація для демократичного суспільства. Бути фігурантом кримінальних проваджень не страшно, якщо ти чесна людина. Я є фігурантом, здається, чотирьох кримінальних справ у Російській Федерації і навіть заочно там заарештований. Ця інформація внесена до бази Інтерполу, і тому мої документи завжди ретельно перевіряють у всіх аеропортах. Не треба цього боятися — навпаки, якщо ти чесна людина, ти очистиш свою репутацію від підозр.

Заява пана Герасимова трохи попахує шантажем — мовляв, не розслідуйте справи нашої партії. Ми будемо розслідувати справи і партії Петра Порошенка, і партії Юлії Тимошенко, і навіть, Бог пробачить, партії Арсенія Яценюка — якщо надійде заява.

[На день інтервʼю] У нас є сто кримінальних справ. Значна частина присвячена Юлії Тимошенко та Петру Порошенку, але є й інші. Не треба закликати поліцію та МВС зайняти чиюсь сторону. Це демонструє не надто високу політичну культуру.

Тобто вибачатися або надавати докази ви не будете?

Слідство діє незалежно від того, що думають політики. Вибачатися за мою роботу? Ніколи. Хочете висловити незадоволення діями міністра? Вносьте до парламенту заяву фракції про те, що треба відправити у відставку міністра Авакова, ставте питання на голосування — тоді я прийду в парламент, надам аргументи, і подивимося на результат.

Ви сказали, що два кандидати подали заяви на Сергія Березенка. Одна із заявниць — Юлія Тимошенко, а хто інший?

Березенко фігурує у розслідуваннях, розпочатих за ініціативою Юлії Тимошенко та Анатолія Гриценка.

А як ви перевіряєте Сергія Березенка? У народного депутата ж є особливий статус.

Зазвичай свідок або підозрюваний допитується слідчим, проводяться слідчі дії. Але з народним депутатом цього робити не можна, тому що у нього є імунітет. Його можуть запросити на розмову зі слідчим. Якщо потрібно йти далі, то надсилається офіційний лист до Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності. Щодо Сергія Березенка: якщо будуть відповідні аргументи, лист піде, якщо ні — справу буде закрито, або ми її перекваліфікуємо.

Березенка на допит ви вже викликали?

Це питання до слідчого, я не маю права без його дозволу давати інформацію у справі.

Тимошенко принесла вам пачку документів на Березенка. Що в них міститься? Там згадуються Ігор Кононенко або Віталій Ковальчук? Там є прізвище Дмитра Касьянова — технолога Березенка, якого теж називають одним із творців «сіток» для скупки голосів виборців?

Я не можу це коментувати, з тієї самої причини.

Олександр Чекменьов

Закон про вибори вказує, що роботу агітаторів не можна оплачувати з передвиборчого фонду. У БПП стверджують, що орендують офіси, оплачують транспорт і їжу через ГО «Солідарність». Це законно?

До нинішнього понеділка [25 лютого] поліція керувалася прямою нормою закону: платити агітаторам гроші — це підкуп виборців. Потім вийшло розʼяснення ЦВК: допустимо видавати агітаторам гроші на їжу, транспорт і звʼязок через уповноважену організацію, куди направляються гроші з виборчого фонду кандидата. Якщо це так — питань немає. Раніше агітаторам просто в партійних офісах на руки роздавали по 500 гривень — і це був прямий кримінал, й іскрило в усій країні, поліція фіксувала безліч звернень.

Учасники «девʼяток» розповідають, що до президента ви приходите з папкою. У папці у вас агітматеріали кандидатів, статистика порушень на виборах і закон «Про вибори президента України». Розповідають, що ви зачитуєте обрані місця, особливо статті про підкуп виборців. Це правда?

Правда. Це моя пряма функція — превенція правопорушень. Я з кожним кандидатом у президенти обговорюю, що неприпустимо підкуповувати виборців. Чинний президент зі мною погоджувався, я цьому дуже радий.

Думаєте, він не підкуповує виборців?

Я намагаюся вірити людям. Правду покаже моніторинг, який ми ведемо. Думаю, усі кандидати розуміють, що поліція налаштована серйозно. Вести кампанію з порушеннями закону звикли у всіх штабах. Тепер усі кандидати повинні усвідомити, що є барʼєр.

Чи правда, що у ЦВК збиралися налаштувати резервний сервер таким чином, щоб через нього проходили протоколи, а дані в них можна було корегувати за бажанням?

Така інформація до нас надходила. Кіберполіція перевіряє і моніторить ситуацію. Ми публічно про це заявили. Гадаю, такого типу порушення тепер стали неможливі — ми домоглися того, що цього робити не будуть.

Які у вас стосунки з Генпрокурором Юрієм Луценком і головою СБУ Василем Грицаком?

У мене хороші робочі стосунки з Василем Грицаком, але це не означає, що не іскрить часом. З Юрієм Луценком комунікація легша, тому що ми з ним знайомі багато років і пройшли разом два Майдани. Він дуже емоційний, але завжди чує аргументи. Я розраховую, що у питанні забезпечення чесних виборів Луценко буде моїм соратником, а я — його. Упевнений, він, як і я, не стане дивитися — це Порошенко чи Тимошенко, Зеленський або Гриценко, друг чи товариш, якщо хтось із кандидатів або їхніх штабів перетне межу.

В інтервʼю «Дзеркалу тижня» ви сказали, що СБУ за допомогою справи Гандзюк намагалася дискредитувати поліцію. Яким чином?

Голова СБУ Грицак — чесний офіцер, він багато зробив для України. Але у низці випадків ми фіксуємо в СБУ незрозумілі процеси. Що я маю на увазі? Ми несподівано для себе зафіксували співпрацю Служби безпеки і ультраправих радикалів з «С14». Прикриваючись правильними гаслами з вимогами розслідувати справу Гандзюк та у певній звʼязці з працівниками СБУ, «С14» реалізовувала дуже непорядні справи.

Ви зараз про мітинг 18 лютого біля МВС, де «С14» вимагала, щоб ви пішли у відставку?

Я і про цей мітинг. І про схожі речі. Ми фіксували автомобілі працівників СБУ, які доставляли наочну агітацію для цих «протестувальників-патріотів». Я не виключаю, втім, що це була приватна ініціатива окремих працівників СБУ. Розмова з Грицаком з цього приводу у мене була, але не всяка розмова повинна потрапляти в інтервʼю.

Повернімось до справи Гандзюк.

Ну, давайте. На самому початку розслідування поліція затримала якогось Новікова, який брехав слідству про своє алібі, а оперативна інформація свідчила, що він перебував поруч із місцем злочину. Через добу стало зрозуміло, що ця людина, хоча і бреше, ні при чому — зокрема, тому що на його одязі немає слідів кислоти. Поліція досить швидко вийшла на справжніх виконавців. Частину з них, до речі, затримали на колишній базі «Правого сектора».

Ми порушили кримінальну справу за фактом нападу на Гандзюк, підозрювані дали первинні свідчення. У цей самий час Генпрокуратура відкрила друге провадження — щодо замовника. Потім обидві справи обʼєднали і передали до СБУ. Це було ще півроку тому. Поліція більше в цьому не бере участь, ми свою роботу зробили.

Олександр Чекменьов

Зеленський 7 лютого звернувся до Нацполіції з заявою про те, що з 30 січня до 4 лютого за ним і його колегами вели стеження дванадцять автомобілів в Одесі, на фестивалі «Ліга Сміху». Можете це прокоментувати?

Так, він написав заяву в поліцію і надав фото та відеозаписи. Справді, в одному з випадків, коли патрульні поліцейські зупинили підозрілу автівку, водій надав посвідчення працівника СБУ. Триває перевірка. Ми з Грицаком були здивовані. Можливо, це була інша операція. Або збіг.

Ви розслідуєте «сітки» Юлії Тимошенко? Що відбувається з Валерієм Дубілем та Русланом Богданом, яких звинувачують у тому, що вони організували підкуп виборців?

У нас є кілька заяв, за якими триває перевірка. Там фігурують і названі вами прізвища. Але якщо бути точним, у цих провадженнях згадують осіб пʼятдесят, зокрема й народних депутатів.

Для вас же не секрет, що команда Порошенка публічно і непублічно звинувачує вас у тому, що ви співпрацюєте з Юлією Тимошенко?

Моя позиція і мої принципи не залежать від чиїхось думок. У мене своє світовідчуття. Я вважаю, що неадекватні, сфальсифіковані вибори призведуть до великої трагедії. Перевага одного з кандидатів в один-два відсотки за великої кількості порушень викличе гігантський протест і конфлікт, якого тільки й чекає наш запорєбріковий сусід. Я не соратник Порошенка і не союзник жодного з інших кандидатів, зокрема Тимошенко. Моя функція в іншому. Нікому з кандидатів і [людям з] їхніх штабів я не дозволю завдати шкоди Україні заради політичних амбіцій. А спекуляції незадоволених, відверта брехня і наклеп, технології дискредитації — хай лишаються на їхній совісті.

Чому Тимошенко публічно вас хвалить? Про її «сітки» розповідають ДБР та ГПУ. Ви про її «сітки» не розповідаєте, зате говорите про «сітки» Березенка.

Тому що [до мене] не бувало такого, щоб МВС рівною мірою захищало права і провладних, й опозиційних кандидатів. Насправді у нас кількість проваджень приблизно однакова щодо обох таборів.

Порошенко пропонував вам підтримати його не як міністру, а як політику?

Як політик я свою позицію оголосив на зʼїзді «Народного фронту»: на цих виборах я не підтримую жодного кандидата. Як міністр я оприлюднив принцип рівновіддаленості відомства ще раніше. У той же час я спілкувався практично з усіма кандидатами — це нормальний процес. Я міністр, призначений парламентом, приймаю будь-якого депутата або кандидата в президенти. І з Порошенком теж зустрічаюся. Але це не означає, що я буду давати комусь преференції. Ну так, несподівано. Звикайте. І я звикатиму. Сьогодні поліція має рейтинг довіри вищий, ніж будь-хто з кандидатів у президенти.

Ви писали у Facebook, що проти вас готують провокації. Звідки ви це знаєте?

Як каже Анатолій Гриценко, чесних більше. Ми демонструємо нейтральність, тому нам «зливають» гігантську кількість інформації, ви навіть не уявляєте скільки. МВС — потужна структура, у нас багато власної інформації.

Ви написали, що на ваші рахунки в Україні чи Італії має «впасти» велика сума. Що це за рахунки?

Я маю та офіційно задекларував два рахунки: один в Україні, другий в Італії, з часів моєї вимушеної еміграції. На італійському рахунку лежить частина дивідендів за 2015 або 2016 рік, які я отримував від моєї італійської компанії. Ідея дискредитації була в тому, щоб перерахувати трохи більше ста тисяч євро від компанії, афілійованої з Росією. Далі збиралися сказати, що ці гроші мені заплатили за підтримку одного з кандидатів. Дешевий хід, але факт.

Ви зустрічалися з Зеленським? Яке він справив враження? Готові очолювати МВС за президента Володимира Зеленського?

МВС — це частина уряду, який формує парламент. Я не «при президенті» Зеленського. І хочу, щоб МВС ніколи не було «при президенті».

Переформулюю: ви готові очолювати МВС у каденцію Зеленського?

Будуть вибори до парламенту, буде створена коаліція, зʼявиться новий уряд. Там можу бути я, а можу й не бути. Можливо, піду працювати в журналістику.

За яких обставин ви готові піти у відставку?

Обставини завжди виникають. Коли чиновник іде у відставку — це нормально. Закінчується політичний цикл, і призначається новий уряд.