Науковці навчилися керувати блискавками за допомогою лазерів

Автор:
Анна Холоднова
Дата:

Науковці вперше змогли керувати блискавками за допомогою лазерів під час експерименту у швейцарських горах. Ця технологія допоможе захистити від блискавок аеропорти та іншу інфраструктуру.

Про це пише The Guardian.

Науковці випромінювали потужні лазерні імпульси у грозові хмари на вершині швейцарської гори Сентіс. Там розташована телекомунікаційна вежа заввишки 124 м, у яку 100 разів на рік вдаряє блискавка. Вчені лазером відхиляли удари блискавки, створюючи легший шлях для електричного розряду.

«Металеві стрижні використовуються майже скрізь для захисту від блискавки, але площа, яку вони можуть захистити, обмежена кількома метрами або десятками метрів. Ідея полягає в тому, щоб розширити захист до кількох сотень метрів, якщо у нас буде достатньо енергії в лазері»,— сказав фізик з Політехнічної школи в Палезо Орельєн Хуар.

Вартість лазерної системи, порівняно з ціною простого металевого стрижня, досить висока. Але, на думку вчених, вона може більш надійно захистити критичну інфраструктуру та обладнання.

  • За даними The Guardian, щороку в Землю влучає понад мільярд блискавок, які спричиняють тисячі смертей та десятки тисяч поранень, а також завдають збитків на десятки мільярдів доларів.
  • У червні 2022 року в селі Демидів Київської області блискавка влучила в опору замінованого моста. Через удар міна здетонувала і міст обвалився. Тоді одна людина загинула, ще двоє отримали поранення.
  • У серпні 2022 року блискавка вбила двох людей біля Білого дому у Вашингтоні.