Президент Румунії попросив Україну переглянути закон про нацменшини

Автор:
Софія Телішевська
Дата:

Президент Румунії Клаус Йоганніс під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським закликав Україну переглянути ухвалений у грудні 2022 року закон про національні меншини. Це питання є серед вимог для подальшого руху Києва в ЄС.

Про це йдеться в пресрелізі Офісу румунського президента за підсумками розмови.

У звʼязку з цим питанням міністри закордонних справ України та Румунії проведуть двосторонні переговори.

В Офісі президента Румунії стверджують, що український лідер «висловив відкритість до пошуку рішень, щоб румунська громада в Україні могла користуватися тими ж правами, якими користується українська громада в Румунії».

Також румунський президент засудив атаки росії на цивільні обʼєкти та критично важливу інфраструктуру в Україні, які є воєнними злочинами відповідно до міжнародного гуманітарного права, та наголосив, що Румунія продовжить підтримувати Україну.

У повідомленні Зеленського у Twitter зазначається, що лідери обох держав узгодили «кроки з подальшого розвитку двосторонньої взаємодії, насамперед в оборонній галузі», а також обговорили «формулу миру» та питання двостороннього порядку денного.

  • 13 грудня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон «Про національні меншини (спільноти) України», який присутній у так званому євроінтеграційному пакеті». Закон має вдосконалити реалізацію прав національних меншин і засади державної політики щодо них. Зокрема, йдеться про права на самоідентифікацію, використання мов національних меншин, на освіту, на участь у політичному, економічному, суспільному та культурному житті тощо.
  • Закон доопрацьовували на основі висновку Ради Європи та у співпраці з її експертами. Наразі він очікує підпису президента України.
  • Водночас Міністерство закордонних справ Румунії заявило, що безуспішно просило про консультації з українською стороною щодо закону, й висловило невдоволення низкою його положень.