У Британії науковці досліджують мозок таксистів Black cab, аби краще зрозуміти початок хвороби Альцгеймера

Автор:
Ангеліна Шеремет
Дата:

У Великій Британії мозок водіїв служби таксі Black cab допомагає вченим дослідити, як починається хвороба Альцгеймера. Їхній мозок відрізняється від мозку решти через величезну кількість навігаційних знань, які їм необхідно мати.

Про це повідомляє The Washington Post.

Вивчення маршрутів стимулює і збільшує гіпокамп — частину мозку, яка контролює навчання та памʼять, але стискується на початку хвороби Альцгеймера. Зазначимо, що проблеми з орієнтацією та памʼяттю часто є першою ознакою хвороби Альцгеймера.

Дослідження 2000 року показало, що у лондонських таксистів задній гіпокамп більший, ніж у контрольної групи, а дослідження водіїв таксі 2011 року підтвердило тезу про те, що мозок може збільшуватись з набуттям водійського стажу.

«Те, що ми сподіваємося краще зрозуміти, — це потенційний вплив певного способу життя. У даному випадку — щоденна навігація протягом більшої частини свого дорослого життя з використанням власної памʼяті, а не Google, і що це робить з мозком», — зазначив професор когнітивної нейробіології в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі Хʼюго Спайєрс, який керує групой дослідників.

Команда науковців досі шукає волонтерів для проєкту під назвою «Мізки таксі». Дослідники хочуть зʼясувати, які частини гіпокампу стають більшими залежно від здатності до навігації. Ці знання дадуть критично важливе розуміння, необхідне для розробки діагностики для більш раннього виявлення хвороби Альцгеймера.

Добровольці отримають до €35 за участь, а також обстеження мозку: після підтвердження їхної здатності планувати маршрути по Лондону їм зроблять МРТ.

Щоб стати кваліфікованим водієм легендарного лондонського чорного таксі, необхідно пройти тест «Знання Лондона», який вимагає запамʼятовування понад 25 тисяч вулиць, 100 тисяч орієнтирів і маршрутів у центрі Лондону. Аби це все вивчити, потрібно 3—4 роки завзятих тренувань. Ця вимога діє з 1865 року.

  • У США вперше за 20 років схвалили новий препарат для лікування хвороби Альцгеймера. Препарат має назву «Адуканумаб» і лікує не симптоми хвороби, а її основну причину. Ліки впливають на білок амілоїд, який утворює аномальні скупчення в мозку та зумовлює пошкодження клітин і деменцію. За останніми даними, понад 30 мільйонів людей у світі страждають на хворобу Альцгеймера, переважна більшість з них старші за 65 років.