Служба безпеки України заперечує, що намагалася пом’якшити санкції проти Віктора Медведчука. ЗМІ писали, що РНБО не підтримала це рішення й запровадила більш жорсткий варіант.
Про це СБУ повідомила у коментарі «Українській правді».
«Інформація з посиланням на непідтверджені джерела щодо того, що «керівництво СБУ намагалось помʼякшити санкції проти Медведчука та повʼязаних з ним осіб» не відповідає дійсності. Рішення РНБО про введення нових санкцій ґрунтується на матеріалах СБУ зокрема», — заявили у Службі безпеці.
Наступного дня після запровадження санкцій видання ZN.UA повідомило, що спецслужба пропонувала запровадити лише п’ять видів санкцій:
- блокування активів;
- обмеження торгових операцій;
- призупинення економічних і фінансових зобовʼязань;
- анулювання або призупинення ліцензій та інших дозволів;
- повна заборона заходу іноземних невійськових суден і військових кораблів у територіальне море України, її внутрішні води, порти.
Секретар РНБО Олексій Данілов з голосу додав ще сім:
- обмеження, часткове або повне припинення транзиту ресурсів, польотів і перевезень по Україні;
- запобігання виведенню капіталів за межі України;
- заборона участі в приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави;
- заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави;
- припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави або вивезення з України валютних цінностей;
- заборона передачі технологій, прав на обʼєкти інтелектуальної власності;
- інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим законом про санкції.
Нагадаємо, Україна 19 лютого 2021 року ввела санкції проти 8 осіб (трьох українців, пʼятьох росіян) — серед них Медведчук і Марченко (за фінансування тероризму). СБУ уточнила, що йдеться про фінансування «ЛНР» через постачання вугілля. Також у списку опинилися 19 компаній. Санкції передбачають, зокрема, блокування активів та заборону на виведення капіталів за межі України.
- Медведчук вважає запроваджені проти нього санкції незаконними й планує їх оскаржувати. Його дружина Оксана Марченко заявила, що через це рішення вступає до партії «Опозиційна платформа — За життя».
- Рішення про санкції підтримали США — назвали зусиллям щодо захисту суверенітету й пригадали, що Медведчук з 2014 року підсанкційний у Штатах за підрив безпеки України. Водночас у Кремлі заявили, що санкції проти кума Путіна «тривожні» і можуть призвести до військового вирішення ситуації на Донбасі.