Провал реформ, КСУ та олігархи. Європарламент ухвалив доповідь щодо виконання угоди про асоціацію з Україною

Автор:
Олег Панфілович
Дата:
Провал реформ, КСУ та олігархи. Європарламент ухвалив доповідь щодо виконання угоди про асоціацію з Україною

European Parliament / Flickr

Європейський парламент ухвалив доповідь щодо стану реалізації угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Про це повідомляє Deutsche Welle.

Доповідь підготував Міхаель Ґалер. Документ ухвалили на пленарному засіданні у середу, 10 лютого, а результати оголосили 11 лютого. За доповідь проголосували 526 євродепутатів, 79 — були проти, 71 європарламентар утримався.

Членство в ЄС

Офіційний Євросоюз не визнає перспективу членства України в ЄС, не бажаючи будити сподівань на її швидкий вступ до обʼєднання. Адже найближчим часом ні Україна, ні ЄС не будуть до цього готові. Натомість Європарламент дотримується думки, що українцям потрібно дати мету, до якої можна прагнути.

«Україна має європейську перспективу відповідно до статті 49 Договору про ЄС і може подати заявку на набуття членства у ЄС за умови виконання всіх копенгагенських критеріїв, а також принципів демократії, поваги до фундаментальних свобод, прав людини та меншин і дотримання верховенства права», — зазначається у доповіді. Варто зазначити, що деякі євродепутати хотіли викреслити цей пункт, але за такий крок проголосували лише 82 парламентарі, тоді як 575 депутатів виступили проти цього.

Перегляд Угоди про асоціацію

В Європарламенті підкреслили суттєвий прогрес України в імплементації Угоди про асоціацію та в інтеграції до ЄС, а також закликають владу в Києві цілковито втілити угоду та використати її потенціал. Євродепутати також вказують на необхідність оновити Угоду про асоціацію, щоб врахувати «еволюцію нормативної бази економічного розвитку».

Європарламент також закликав ЄС розробити «посилену стратегію співпраці щодо реформ та інвестицій». При цьому Єврокомісія та міжнародні фінансові організації, на їхню думку, повинні зробити Україні детальну «економічну й інвестиційну пропозицію» для подолання наслідків пандемії COVID-19.

Боротьба з корупцією, КСУ та олігархи

В Європарламенті нагадали, що Україна не повинна забувати, що рівень підтримки з боку ЄС залежатиме від того, наскільки вона виконуватиме зобовʼязання, взяті перед ЄС. Ці зобовʼязання стосуються передусім реформ у сфері верховенства права, ефективного врядування та боротьби з корупцією.

«Незважаючи на помітний прогрес, широко поширена корупція продовжує заважати процесу реформ», — зазначається у доповіді. Депутати згадали також і конституційну кризу, яка виникла внаслідок рішень Конституційного суду України. Ситуацію названо однією з загроз для спроможності президента Володимира Зеленського та Верховної Ради проводити реформи.

Один із найжорсткіших пунктів, як зазначає видання, стосується олігархів. «Європарламент висловлює крайнє занепокоєння неприкритими спробами приватних інтересів підірвати досягнення країни в боротьбі з корупцією та загалом у демократичних реформах, зокрема, шляхом захоплення політичної влади деякими українськими олігархами, які ослабили орієнтовану на реформи більшість у Верховній Раді», — йдеться у доповіді.

Європарламент шкодує, що судова система має один із найнижчих рівнів довіри в Україні. І тому закликає українську владу прискорити її реформування та боротися з корупцією серед суддів. Це, на думку європарламентарів, має відбуватися так, аби не постраждала незалежність судочинства.

При цьому євродепутати привітали перезапуск Національного агентства з запобігання корупції (НАЗК) і винесення перших вироків Вищим антикорупційним судом, який, на думку Європарламенту, має «високі професійні стандарти». А Національне антикорупційне бюро (НАБУ) в доповіді називають «можливо, найбільш ефективною антикорупційною інституцією у країні». При цьому євродепутати закликали привести законодавство про НАБУ у відповідність до Конституції України та рішень КСУ, але так, щоб директора бюро обирали максимально прозоро.

Ситуація в Криму та на Донбасі

Європарламент засудив незаконну окупацію Криму та окупацію окремих районів Донбасу (ОРДЛО), а також закликав Росію вивести свої війська з території України. Євродепутати наголосили, що санкції щодо Росії повинні залишатися чинними доти, доки Мінські угоди не будуть цілковито виконані, а територіальна цілісність України не буде відновлена у її міжнародно визнаних кордонах. У той же час ЄС варто бути готовим посилити санкції, якщо ситуація цього потребуватиме, додали у документі.

Окремо євродепутати підкреслили, що «умови для вільних і чесних виборів у Донецьку та Луганську відсутні за нинішньої ситуації».

  • Восени минулого року голова європейської дипломатії Жозеф Боррель після візиту до України назвав президента Володимира Зеленського «джерелом надії» в боротьбі з корупцією, але водночас розкритикував сповільнення реформ і зазначив, що «ЄС не є благодійною організацією чи банкоматом», тож українці мусять завершити реформи для розвитку відносин з блоком. Пізніше зі звіту Борреля видалили згадку про «банкомат». Як пояснили в офісі Борреля, суперечливе речення прибрали, щоб підкреслити продуктивність візиту єврокомісара до України.