У Європейському Союзі підготували чотири шляхи розвитку подальших відносин з Білоруссю на тлі акцій протесту білорусів проти самопроголошеного президента Олександра Лукашенка.
Відповідний документ потрапив у розпорядження «Радіо Свобода».
Документ підготувала група держав-членів ЄС разом із власними дипломатичними представництвами в Білорусі. Він має назву «Звіт глав місій ЄС: огляд обмежувальних заходів ЄС щодо Білорусі в лютому 2021 року». Його обговорюватимуть у Брюсселі найближчими тижнями.
Лідерам країн-членів ЄС пропонують чотири шляхи розвитку подій: «Чекай і спостерігай», «Прагматичний еквівалент», «Рішуче продовження погіршення відносин» і «Майже повна заморозка відносин».
Перший варіант пропонує не вживати жодних заходів, а продовжувати працювати, як і раніше. Другий варіант закликає запросити офіційний Мінськ за стіл перемовин, імовірно, у нейтральному місці, погодити перемовини за посередництва ОБСЄ, а також провести консультації з Росією та США для подальшого тиску на білоруську владу.
Третій варіант передбачає подальше погіршення відносин шляхом введення нових санкцій, скорочення дипломатичних місій, а також відкриття кримінальних проваджень у ЄС проти тих, хто порушував права людини.
Четвертий і найбільш жорсткий варіант пропонує розірвати дипломатичні відносини з Білоруссю, відкликати всіх послів, накласти санкції на білоруську промисловість і заборонити продаж єврооблігацій. До того ж можливий мораторій на участь Білорусі у Східному партнерстві та офіційне визнання опозиційного уряду як легітимної влади Білорусі.
- 6 листопада країни Євросоюзу запровадили санкції проти Лукашенка та його оточення. Згодом до них приєдналася й Україна. МЗС Білорусі у відповідь розширило список санкцій проти Євросоюзу і Канади та погрожувало ввести обмеження проти українських високопосадовців.
- Протести у країні тривають понад пів року. Білоруси вимагають перевиборів, звільнення всіх політичних вʼязнів, покарання для силовиків і, найголовніше, відставки Лукашенка, який 23 вересня влаштував собі таємну «інавгурацію».