Католицький орден єзуїтів зізнався у тому, що з початку ХХ століття року його послідовники вчинили сексуальні злочини проти більш ніж сотні людей в Іспанії. Товариство Ісуса в цій країні вибачилося за свої дії, які назвало сумними та ганебними.
Про це повідомляє The Guardian.
У заяві ордена йдеться, що з 1927 року його люди, які часто працюють освітянами, вчинили сексуальні злочини проти 81 дитини та 21 дорослого. Більшість цих подій відбулася в школах, і за них відповідальні 96 єзуїтів.
Наразі в живих залишилися лише 65 єзуїтів, причетних до зґвалтувань і домагань, четверо з них вже не є членами ордену. 13 відсторонили від роботи з дітьми на час розслідувань, частині з цих людей наказали припинити служіння та відправитися до ізольованих єзуїтських комун.
Ці 96 членів ордену складають трохи більше 1% від його загальної чисельності в Іспанії.
Єзуїти — один з найбільш численних орденів Католицької церкви, заснований у XVI столітті для боротьби з Реформацією. Його члени активно займалися наукою, освітою та місіонерством. Станом на сьогодні в ордені налічується близько 15 тис. осіб, більшість з яких — священники.
Читайте також:
«Ми хочемо навчитися просити пробачення в жертв та суспільства за ці зловживання, за культуру замовчування і за те, що не поводилися з цими фактами чесно і прямо», — заявив керівник осередку Товариства Ісуса Антоніо Еспанья.
Орден не назвав злочинців, оскільки хоче уникнути «полювання на відьом» і сповістити ймовірних жертв про те, що вони можуть довіряти бажанню єзуїтів шукати правду. Еспанья також заявив, що правила діяльності ордену оновили, і тепер єзуїтські установи гарантують безпеку дітям та людям, що перебувають у вразливому становищі.
Іспанське об’єднання «Вкрадене дитинство», що представляє жертв сексуального насильства, радо прийняло новини, але заявило, що викладені цифри «смішні», враховуючи епоху, багату на злочини.
«Схоже, вони забули, що жертви не могли повідомляти про зловживання, коли хотіли — вони це роблять лише тоді, коли мають можливість. У 1927 році ніхто не мав можливості повідомити про щось подібне. Ми цінуємо зусилля, яких доклали єзуїти, занурившись у минуле та надавши дати й статистику, але це слід розглядати як початок чогось іншого — визнання», — сказав представник асоціації Хуан Кватрекасас.
Читайте також:
На думку Кватрекасаса, єзуїтам варто поговорити з жертвами та приступити до покарання своїх злочинців і виплати компенсацій постраждалим.
У 2018 році Папа Римський Франциск, який є першим очільником церкви з числа єзуїтів, визнав помилки Риму в боротьбі з сексуальними злочинами своїх священників. Однак після цього понтифіка звинуватили в тому, що він не вжив жодних заходів з цього приводу.
Також Франциска розкритикували за його слова про те, що насильство над дітьми не обмежувалося церквою, і було історично поширеним явищем в усіх культурах і спільнотах.
- Наприкінці 2019 року Папа Римський Франциск зняв режим секретності з розслідування випадків сексуальних злочинів проти дітей з боку католицьких священників. У США вважали, що режим секретності сприяв насильству над дітьми — кілька людей заявили, що були жертвами священників у єпархії Нью-Йорку.
- У 2020 році Франциск заявив, що задоволення від їжі та сексу походить від Бога. Він також виступив за легалізацію одностатевих шлюбів і розширив права жінок у церкві.