Російського опозиціонера Навального заарештували на 30 діб. Він закликає прибічників виходити на вулицю

Автор:
Ангеліна Шеремет
Дата:
Російського опозиціонера Навального заарештували на 30 діб. Він закликає прибічників виходити на вулицю

Сніжана Хромець / Артем Марков / «Бабель»

Хімкинський суд Москви заарештував на 30 діб, до 15 лютого, опозиціонера Олексія Навального, який напередодні (17 січня) повернувся до Москви. Про арешт просила Федеральна служба виконання покарань, адже політик з 23 вересня не являвся відмічатися — у нього умовний термін у справі «Ів Роше»

Це кримінальне провадження проти Навального і його брата Олега. Його відкрили у 2012 році за заявою генерального директора компанії «Ів Роше Схід» (російської філії Yves Rocher).
За версією слідства, вони переконали компанію «Ів Роше» укласти невигідний контракт. Олексій Навальний отримав 3,5 року умовно, Олег Навальний — 3,5 року реального терміну. Брати заперечували вину, називаючи справу політично мотивованою. У 2017 році ЄСПЛ визнав вирок несправедливим. Уряд РФ виплатив Навальному компенсацію, однак вирок не скасували.
. Сам опозиціонер весь цей час лікувався від отруєння «Новачком» у Берліні.

Про рішення суду повідомила його прессекретар Кіра Ярмиш у Twitter.

Політик перед арештом записав відеозвернення, в якому закликав прибічників не боятися виходити на вулицю: «Виходьте на вулиці. Не за мене, а за себе і своє майбутнє».

Після рішення суду керівник мережі регіональних штабів Навального анонсував акції протесту в усій Росії 23 січня.

Нагадаємо, Федеральна служба виконання покарань просить суд арештувати Навального — замінити умовний термін (3,5 року) на реальний у справі «Ів Роше».

Заяви про порушення

Адвокати політика заявляли, що їх не пускали до нього з моменту затримання в аеропорту. До того ж про судове засідання захисникам повідомили за кілька хвилин до його початку.

Саме ж засідання відбувалось в актовій залі поліцейського відділку, а не в суді. Своє рішення провести його саме там пояснювали двома різними причинами: аби на ньому змогли бути присутніми журналісти (яких туди не пускали, окрім провладних) та відсутністю у Навального актуального тесту на коронавірус.

Адвокат політика зазначив, що створення надзвичайних судів заборонено: «Для Навального де-факто створили надзвичайний суд — трибунал в органах внутрішніх справ. Поза судом, поза процедурою, непередбачена міра (для умовно засуджених немає запобіжного заходу у вигляді арешту)».

Керівник мережі регіональних штабів Навального зауважив, що політика заарештували до нового судового засідання у справі «Ів Роше», яке відбудеться 29 січня.

  • 17 січня в московському аеропорту «Шереметьєво» на паспортному контролі затримали російського опозиціонера Олексія Навального після повернення з Берліну, де він проходив лікування через отруєння «Новачком». Його доставили у відділок поліції, де він провів ніч. Адвокатів до політика не пустили.
  • 25 грудня ФСВП пригрозила політику позбавленням волі, якщо він не зʼявиться в московське відділення, щоб відмітитися. У Навального до 30 грудня 2020 року тривав випробувальний термін у справі про розкрадання коштів компанії «Ів Роше». 12 січня ФСВП просила для Навального реальний термін замість умовного. Сам Навальний назвав це покаранням за те, що він вижив.
  • 14 грудня 2020 року міжнародні розслідувачі назвали імена працівників ФСБ, які отруїли Навального, а раніше мало не вбили його дружину.