Рішення Конституційного суду про неконституційність окремих положень закону про Національне антикорупційне бюро набуло чинності. Міністр юстиції Денис Малюська написав у Facebook покроковий план дій з цього приводу.
Насамперед треба повернути президенту повноваження призначати та звільняти директора НАБУ. Єдиний можливий механізм — зміни до Конституції, які наразі обговорюють депутати.
Другий крок — на перехідний період (поки зміни набудуть чинності) треба врегулювати певні процедури функціонування НАБУ (які не стосуються призначення директора НАБУ) окремим законопроєктом. Його вже підготували та зареєстрували в Раді.
Малюська пояснив, що за цим планом чинний директор НАБУ Артем Ситник продовжить працювати і виконувати свої функції до дня:
- обрання нового директора НАБУ за новою процедурою (після змін у Конституцію та закон про НАБУ), або коли сплине термін на посаді — 16 квітня 2022 року. У цьому випадку його повноваження перейдуть до відповідного заступника.
- директора НАБУ можна звільнити раніше строку лише за певних обставин. Наразі жодної з них не існує.
Читайте також:
Міністр юстиції наголосив, що НАБУ продовжує повноцінно працювати та виконувати свої функції.
Нагадаємо, у листопаді уряд підготував зміни до закону «Про Національне антикорупційне бюро» — пропонує дозволити Раді звільняти директора НАБУ. Раніше його міг усунути тільки президент і на певних підставах.
- 28 серпня Конституційний суд визнав неконституційним призначення у 2015 році Артема Ситника на посаду директора НАБУ. Цим тодішній президент Петро Порошенко перевищив свої повноваження, адже за Конституцією призначення директора НАБУ до його повноважень не входило.
- Конституційний суд зазначив, що Нацбюро має ознаки виконавчої влади, а вищим органом у системі виконавчої влади є Кабінет міністрів.