Арбітраж виніс рішення у суперечці між ЄС та Україною навколо заборони на експорт лісу-кругляку

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:
Арбітраж виніс рішення у суперечці між ЄС та Україною навколо заборони на експорт лісу-кругляку

Vidar Smits / Unsplash

Арбітраж у суперечці між Україною та ЄС навколо заборони на експорт лісу-кругляку вирішив, що Україна має право за певних обставин обмежувати вивезення деревини.

Про це у своєму Facebook написав заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка.

«Арбітри визнали, що Україна може і має право обмежувати експорт лісу за певних обставин. Існуюча заборона експорту 2005 року визнана судом повністю правомірною», — пояснив він.

Водночас заборону від 2015 року арбітраж попросив відкоригувати з урахування Угоди про асоціацію. Цей процес має бути виконаний спільно з ЄС.

«Як не дивно, головною причиною того, що ми не змогли до кінця відстояти правомірність заборони експорту 2015 року стало те, що автори цієї заборони надто активно писали про преференції національним виробникам, а не про захист лісу», — зазначив Качка.

За його словами, наступним кроком має бути ухвалення закону про ринок деревини в Україні, а також чітка регламентація з ЄС двостороннього протоколу про торгівлю лісом.

«І далі — аналіз, чи потрібно нам знімати заборону експорту в цілому чи просто передбачити, що по відношенню до ЄС діятиме особливий режим», — пояснив заступник міністра.

  • У 2015 році Україна ухвалила закон про заборону експорту необробленої деревини — лісу-кругляку. Ця заборона була введена на 10 років. Водночас активно набувала популярності нелегальна торгівля деревиною і вивіз її до ЄС. Скасування мораторію було однією з вимог колишньої макрофінансової допомоги від Євросоюзу, яку Україна так і не отримала через невиконання вимог.
  • У 2019 році ЄС вирішив створити арбітраж для вирішення цієї суперечки, а Україна погодилася. Це перший прецедент арбітражу за торговельною угодою між ЄС та країною-партнером. Раніше інші держави погоджувалися мирно вирішувати суперечки, виконуючи вимоги. На думку ЄС, забороною на вивезення лісу-кругляку Україна порушує Угоду про асоціацію.