Науковці з Нью-Йоркського університету виявили в пахвах людини особливий мікроб, який, імовірно, дістався нам у спадок від приматів. Він поглинає потові виділення та виробляє речовину з різким неприємним запахом. Це добра новина для виробників дезодорантів — нарешті вони зможуть поцілити в потрібних мікробів.
Про це повідомляє Nature.
Запах тіла — це характерна риса Homo sapiens, проте його роль у поведінці людини та еволюції малозрозуміла. Людський організм сам по собі не виробляє пахучих секрецій — до більшості неприємних ароматів нашого тіла причетні бактерії, які харчуються виділеннями.
Проте більшість мікроорганізмів на нашій шкірі не причетна до неприємного запаху, і довгий час науковці не могли зрозуміти, хто саме створює різкий запах брудного тіла.
Знайдений мікроб зветься Staphylococcus hominis, він живе у пахвах, де розташовані апокрінові залози. Мікроорганізм цікавиться виділеннями лише з цих залоз і під час їх поглинання за допомогою особливого ензиму, який раніше не був відомий науці, виділяє тіоалкоголь, що й призводить до характерного сирно-цибульного запаху.
Наприклад, бактерія Staphylococcus aureus, яка теж живе на людській шкірі, не продукує запахів, хоча генетична відмінність між ними невелика. Таким чином, дослідження зможе допомогти виробникам дезодорантів — нові розробки будуть поцілювати саме у Staphylococcus hominis і не зачіпатиме інші бактерії, які не причетні до появи поганого запаху.
- Бактерії збудників інфекційних захворювань можуть проникати всередину рослин таким чином, щоб їх не можна було просто змити проточною водою перед вживанням в їжу.
- Дослідники отримали штам кишкової палички, здатний до автотрофного харчування: він може перетворювати вуглекислий газ на органічні речовини.
- На звалищі пластикових відходів у Німеччині вчені виявили бактерію, здатну харчуватися пластиком.