Космічний апарат Solar Orbiter зробив знімки Сонця з найближчої за всю історію астрономії відстані. Він перебуває в 77 млн км від зірки — майже посередині між нею та Землею. На знімках астрономи побачили нове явище, про яке досі не знали — його назвали «вогнищем».
Про це повідомляє Європейське космічне агентство.
Явище з пробних знімків Solar Orbiter раніше ніколи не розглядалось. Як зазначають астрономи, вони навіть не очікували отримати такі результати прямо на початку роботи космічного апарату.
Запущений у космос 10 лютого цього року, Solar Orbiter несе шість дистанційно керованих телескопів, які розглядають Сонце та його оточення, а також чотири пристрої для стеження за простором навколо самого апарату.
Завдяки даним з обох наборів інструментів науковці отримують нові знання про походження сонячного вітру та потоку заряджених частинок, який впливає на всю сонячну систему.
Унікальність Solar Orbiter полягає у тому, що це перший апарат, який здатний робити знімки Сонця на максимально близькій від нього відстані.
«Вогнища» з перших знімків апарату — це мініатюрні «родичі» сонячних спалахів, які ми можемо спостерігати з Землі. Вони в мільярди разів менші і знаходяться майже всюди на поверхні сонця.
Наразі астрономи точно не розуміють природу «вогнищ», однак уже існують теорії, що вони можуть сприяти одному з найзагадковіших явищ на Сонці — коронарному нагріванню.
Сонячна корона — найвіддаленіший шар атмосфери Сонця, який простягається на мільйони кілометрів. Його температура значно вища за поверхню зірки та досягає більше мільйона градусів. Десятиліття досліджень не дали чіткого розуміння механізмів нагрівання сонячної корони.
Європейські науковці сподіваються, що розв’яжуть загадку температури зовнішнього шару сонячної атмосфери завдяки новим даним з апарату Solar Orbiter. Крім наближених знімків, він здатен виміряти магнітне поле на частині Сонця, недоступній з Землі.
Апарат ще має наблизитись на відстань 42 млн км від зірки, що складає близько чверті відстані між нею та Землею.
- Міжпланетна станція «Юнона» зробила новий фотознімок атмосфери Юпітера, який фахівці NASA порівняли з кавовим напоєм через характерні кольори та «молочні» розводи.
- Астрономи з обсерваторії на Гаваях зробили найчіткіший знімок Юпітера з «гелловінським» ефектом. До цього станція «Юнона» передала нову фотографію південної півкулі планети.
- Телескоп Hubble зробив знімок спіральної галактики NGC 3895 в сузірʼї Великої ведмедиці, яку в обсерваторії порівняли з чашкою лате. Пізніше цей телескоп зробив знімок туманності Метелик. Вона має одну з найскладніших структур
- Учені виявили комету, яку можна побачити неозброєним оком. Очікується, що комету буде видно протягом липня, при цьому жителі північної півкулі можуть бачити її як на світанку, так і в сутінках.
- Парфумер створив на замовлення NASA запах космосу. Тепер цей аромат запускають у масове виробництво.
- У вчених зʼявилася нова версія формування Плутону. Вони знайшли ще один аргумент на користь версії про існування океану на планеті.