Справа Медведчука проти Кіпіані: сьогодні суд розгляне позов через книжку про Стуса

Автор:
Вікторія Мартинюк
Дата:

19 червня Дарницький суд розгляне справу за позовом нардепа й одного із лідерів партії ОПзЖ Віктора Медведчука проти журналіста Вахтанга Кіпіані через його книжку «Справа Василя Стуса».

Про це Кіпіані повідомив у Facebook.

«Згадав, що завтра у Дарницькому суді відбудеться засідання у справі «Кум Путіна Медведчук проти книги «Справа Василя Стуса». Початок о 10:00. Адреса — Київ, вул. О. Кошиця, 5-А. Це недалеко від метро «Харківська». Засідання відкрите — приходьте послухати аргументи, чому книгу треба заборонити і як постраждала репутація колишнього адвоката дисидентів Медведчука», — написав Кіпіані.

Згідно з інформацією, розміщеною на сайті суду, відповідачами разом з Кіпіані є видавництво «Віват» і типографія «Юнісофт». Позов стосується «захисту честі, гідності та ділової репутації та спростування недостовірної інформації».

Ще у вересні 2019 року Медведчук заявив, що просить суд заборонити книжку Кіпіані про Василя Стуса, бо та містить «висловлювання, які не відповідають дійсності». Сам журналіст назвав позов тиском на свободу слова, пише «Радіо Свобода».

Книга Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса» вийшла друком у травні 2019 року. У ній зібрані ключові документи з колишнього архіву КДБ, які пояснюють, як і за що насправді судили українського дисидента.

Віктор Медведчук був державним захисником українського поета Василя Стуса. Його часто звинувачують у порушенні адвокатської етики під час цього процесу. Сам він своєї провини не визнає.

У жовтні торік суд провів підготовче засідання у справі. Тоді Кіпіані уточнив, що позивач вимагає спростувати 9 пунктів у книзі, в яких описуються колізії із захистом Медведчуком поета і члена Української Гельсінської групи Василя Стуса.

«Тоді він був державним призначеним адвокатом і, як багато інших державних адвокатів за часів Радянського Союзу, він виконував роботу як міг. Досвід показав, що порівняно з іншими адвокатськими історіями того часу він не дуже якісно захищав. Більше того, він допустив деякі речі, які, на мій погляд, з моральних і етичних причин навіть через 40 років пробачати не можна», — наголосив тоді Кіпіані.

Ці моменти Медведчук вимагає визнати недостовірними і такими, що ображають його честь, гідність і репутацію.

Які ще були спроби вплинути на історію Стуса

У вересні в широкий прокат вийшов фільм «Заборонений» про Василя Стуса. Він теж повʼязаний зі скандалом з Медведчуком. Улітку 2018 року актор Геннадій Попенко, який брав участь у зйомках, заявив, що продюсери стрічки видалили частину сценарію після «дзвінка згори». Ідеться про сцени суду, в яких фігурував ексглава Адміністрації президента Віктор Медведчук — у 1980 році він був державним адвокатом Стуса.