США відмовилися розсекретити супутникові знімки у справі MH17

Автор:
Катя Мещерякова
Дата:
США відмовилися розсекретити супутникові знімки у справі MH17

Dean Mouhtaropoulos / Getty Images

Сполучені Штати Америки не стали надавати супутникові дані в рамках розслідування справи про збитий над Донбасом літак компанії Malaysia Airlines у 2014 році.

Про це стало відомо під час суду у Нідерландах, повідомляє BBC.

Прокуратура Нідерландів відправила запит у США ще в 2014 році. Вона попросила розсекретити знімки супутника, на яких, ймовірно, зображений момент пуску ракети по «Боїнгу».

Однак цього не сталося. У відповідь на запит Вашингтон надіслав меморандум, в якому є опис знімків і технічна інформація. Після цього прокурор Нідерландів у справах тероризму отримав можливість особисто ознайомитися з засекреченими знімками і порівняти їх з описом в меморандумі.

На засіданні 8 червня, суддя сказав, що «інформація в меморандумі підтверджується іншими джерелами, з якими він [прокурор] ознайомився».

В результаті меморандум і висновок прокурора Нідерландів у справах тероризму долучили до матеріалів справи. Але самі знімки залишилися засекреченими. Представник розслідувальної групи Bellingcat Христо Грозев вважає, що США не хоче ділитися ними, оскільки «це розкриє технічні можливості супутників».

8 червня у справі про збиття над Донбасом літака МН17 розпочався другий блок слухань. Він триватиме з 8 червня до 3 липня. Попередній блок завершився 23 березня 2020 року.

  • Пасажирський літак компанії Malaysia Airlines, що виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, збили 17 липня 2014 року біля окупованого Тореза Донецької області зенітним ракетним комплексом «Бук» російського виробництва. Усі пасажири та члени екіпажу — разом 298 осіб — загинули.
  • Росія свою причетність до катастрофи літака спростовує, але висуває суперечливі версії події. Спочатку вона заявляла, що «Боїнг» збив український військовий літак, а у вересні 2018 року стала стверджувати, що його збила українська ракета з комплексу «Бук».
  • Міжнародна слідча група (Joint Investigation Team — JIT) висунула звинувачення в причетності до катастрофи росіянам генерал-майору Сергію Дубинському (позивний «Хмурий»), полковнику Олегу Пулатову («Гюрза»), полковнику Ігорю Гіркіну (Стрєлкову) та українцю Леоніду Харченку («Кріт»).