Трамп пригрозив подавити протести силами армії США. У Пентагоні цим стурбовані

Автор:
Дмитро Мрачник
Дата:
Трамп пригрозив подавити протести силами армії США. У Пентагоні цим стурбовані

NurPhoto / Contributor / Getty Images

Президент США Дональд Трамп пригрозив придушити протести силами армії, посилаючись на закон від 1807 року. Раніше президенти вже користувались цим правом, але у Пентагоні занепокоєні таким рішенням голови держави.

Про це повідомляє CNN.

Дональд Трамп пригрозив повернути порядок на вулиці Америки шляхом розгортання «тисяч і тисяч важко озброєних солдатів», якщо «місто чи штат відмовляться вжити необхідних дій для захисту життя і власності мешканців». Він назвав насильницькі протести «внутрішнім тероризмом» і при цьому назвав себе «прихильником мирних протестів».

Під час його промови щодо планів застосування армії правоохоронці розганяли мирні протести довкола Білого дому із застосуванням сльозогінного газу, світлошумових гранат та гумових куль.

«Моя найперша і найвища задача як президента — захистити нашу велику країну та американський народ», — заявив Трамп.

Як зазначає CNN, протиповстанський закон від 1807 року найбільш яскраво використали в 1950-х для посилення боротьби з расовою сегрегацією. Пізніше, у 1960-х, закон використали для боротьби з повстанням у Детройті.

Востаннє до цього закону зверталися у 1992 році для придушення протестів у Лос-Анджелесі, спричинених побиттям поліцейськими темношкірого водія Родні Кінга. Тоді на вулицях міста, зокрема, розгорнули підрозділи морської піхоти. Протягом п’яти днів протестів загинуло 50 людей, понад 2 тисячі дістали поранення. Варто зазначити, що тодішній генпрокурор Вільям Барр знову обіймає цю посаду в адміністрації Трампа.

Формально закон дозволяє застосування військової сили проти безпорядків лише після відповідного прохання з боку влади штату, проте історично президенти не чекали на це прохання і розгортали армійські підрозділи з власного рішення.

Сенатор-республіканець Том Коттон припустив, що Трамп використає для придушення протестів 101-шу десантну дивізію США, яку використовували для забезпечення доступу темношкірих учнів до школи у місті Літл Рок в 1957 році.

Губернатор-демократ штату Іллінойс Джей Роберт Пріцкер виступив проти необхідності розгортання військ і заявив, що президент просто у такий спосіб «хоче відволікти увагу від свого провалу з коронавірусом».

У коментарях виданню посадовці оборонного відомства США повідомили, що в Пентагоні глибокий дискомфорт і занепокоєння з’явились ще до заяви Трампа про ймовірне придушення протестів військовою силою.

Вони спробували переконати президента, що без запиту губернаторів необхідності розгортання військ немає. Військові також зазначили, що не збираються виконувати функції правоохоронних органів.