Військова допомога в обмін на компромат. У Конгресі США розслідують можливий тиск Трампа на уряд України

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

У Конгресі США почали розслідувати можливі спроби адміністрації президента Дональда Трампа маніпулювати урядом України з метою здобуття компромату на кандидата в президенти Джо Байдена. Про це пише ВВС.

Розслідування ведуть комітети з розвідки, закордонних справ і нагляду. У їхній спільній заяві йдеться, що вони «вимагають документи, що стосуються спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані маніпулювати українським правосуддям в інтересах передвиборчої кампанії президента».

Спільне розслідування очолюють голова комітету у закордонних справах Еліот Енгель, голова комітету з розвідки Адам Шифф і голова комітету з нагляду Елайджа Каммінгс. За їхніми словами, у кінці серпня Трамп погрожував призупинити надання понад $250 млн військової допомоги Україні. Керівники комітетів заявили, що розслідування перевірить, чи була допомога призупинена, щоб «змусити український уряд проводити політично мотивовані розслідування... на користь передвиборчої кампанії Трампа 2020 року».

Законодавці запитали документи Білого дому, зокрема стенограми телефонної розмови, яка відбулася між Трампом і президентом України Володимиром Зеленським 25 липня. Комітети також розшукують будь-які матеріали, що стосуються Джуліані, можливого призупинення військової допомоги та будь-яких кадрових документів у судових справах, які стосуються України, колишнього голови кампанії Трампа Пола Манафорта, сина Байдена Хантера й інших повʼязаних з ними осіб. Аналогічні записи були запитані у державного секретаря Майкла Помпео. Комітети встановили Білому дому і Держдепу крайній термін — 16 вересня.

До чого тут Байден?

Син Байдена Хантер у 2014—2019 роках входив до ради директорів української компанії Burisma ексміністра часів Януковича Миколи Злочевського. Головна теза, яку висувають політичні опоненти Джо Байдена, зокрема президент США Дональд Трамп, — Байден використовував посаду віцепрезидента, щоб просувати та захищати бізнес-інтереси свого сина.

У березні 2016 року, під час візиту в Україну Джо Байден вимагав звільнити тодішнього українського генпрокурора Віктора Шокіна. Шокіна тоді відправили у відставку. За однією з версій, яку просувають опоненти Байдена, Шокіна звільнили, тому що він розслідував справу про корупцію в Burisma і незаконні виплати Хантеру Байдену та члену ради директорів Burisma Девону Арчеру. Йдеться про те, що члени ради директорів Burisma отримали $17 млн, походження яких не було доведено.