FT: Іспанія — єдина велика країна НАТО, яка досі не підтримала збільшення витрат на оборону до 5%

Автор:
Ольга Березюк
Дата:

Іспанія залишилася останнім великим учасником НАТО, який досі не погодився на план президента США Дональда Трампа щодо збільшення витрат на оборону до 5% ВВП до 2032 року.

Про це пише Financial Times.

На Мадрид тиснуть, щоб він зобовʼязався досягти цієї мети та дозволив НАТО оголосити, що всі його члени виконають це зобовʼязання, на зустрічі міністрів оборони у Брюсселі 5 червня, кажуть джерела.

Дипломати докладають усіх зусиль, щоб забезпечити одностайну підтримку НАТО напередодні саміту лідерів Альянсу в Гаазі 24 червня, де багато хто сподівається, що Трамп прийме обіцянки збільшити витрати та підтвердить гарантії безпеки США для Європи.

Але Іспанія досі не підтвердила, що підтримає обіцянку про 5%, кажуть джерела FT. Це потенційно може заблокувати одностайну заяву, підірвати єдність Альянсу й ускладнити підготовку до Гаазького саміту.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що він «закликав Іспанію приєднатися до союзників і виділити 5% ВВП на оборону» після зустрічі з міністром закордонних справ Іспанії у Вашингтоні цього тижня. Однак уряд Іспанії, очолюваний соціалістами, відмовляється публічно розглядати цю вимогу.

Іспанія довгий час відставала у витратах на оборону. Премʼєр-міністр Педро Санчес лише цього місяця заявив, що Іспанія досягне поточного цільового показника витрат НАТО у 2% цього року, коли він представив план інвестицій в оборону на €10 мільярдів. Раніше він заявляв, що Мадрид досягне 2% до 2029 року.

Згідно з планом, розробленим генеральним секретарем Марком Рютте, союзники мають зобовʼязатися витрачати 3,5% ВВП на основні оборонні витрати до 2032 року та додаткові 1,5% — на повʼязані витрати, зокрема у сфері кібербезпеки та інфраструктури, суміжної з обороною.

Жоден союзник НАТО наразі не витрачає 5% ВВП на оборону за чинними суворими критеріями Альянсу. Проте два джерела FT зазначили, що показник у 3,5% є більш критичним, адже майже всі союзники вже витрачають 1,5% на ті сфери, які охоплює друга частина цільового показника.

  • Трамп неодноразово вимагав у європейських лідерів вкладати більше грошей в НАТО. Раніше він говорив, що «заохочуватиме» Росію «робити все, що завгодно» з країнами-членами НАТО, які не виконали своїх фінансових зобовʼязань перед Альянсом.