Reuters: Ізраїль переконує США зберегти російські військові бази в Сирії

Автор:
Олександра Опанасенко
Дата:

Ізраїль переконує США зберегти російські військові бази в Сирії, аби країна була слабкою та децентралізованою. Так Ізраїль хоче боротися зі зростаючим впливом Туреччини в регіоні.

Про це пише Reuters.

За версією Ізраїлю, вплив Туреччини в Сирії загрожує його безпеці. Тож Тель-Авів переконаний, що слід зберегти в Сирії російську присутність. У лютому ізраїльські представники виклали свої аргументи владі США, проте реакція Вашингтону залишилася неоднозначною.

Американські посадовці намагалися переконати ізраїльтян, що Туреччина як член НАТО могла б стати надійнішим гарантом безпеки для Ізраїлю. Однак представники Тель-Авіва з цим не погодилися, підкресливши, що посилення Туреччини в Сирії нібито створює додаткові ризики для регіону. В Ізраїлі побоюються, що зростання турецького впливу може призвести до дестабілізації обстановки і посилення загроз для їхньої країни.

На території Сирії досі діють російські військово-морська база в Тартусі та авіабаза Хмеймім. У 2017 році Росія отримала їх в оренду на 49 років, і попри на зміну влади в Сирії статус цих обʼєктів поки що залишається незмінним.

Завдяки цим базам Москва впливала на Близький Схід і Африку. Тож втрата цих обʼєктів стане її стратегічною невдачею, адже Росія продовжує ескалацію зі США та їхніми європейськими союзниками.

Туреччина виступає проти продовження військової присутності Москви в Сирії. Також залишаються сумніви, що нова сирійська влада дозволить Росії залишитися на базах після того, як російські військові літаки атакували сили опозиції під час громадянської війни у країні.

Повалення режиму Асада в Сирії

Сирійська опозиція увійшла в столицю Сирії Дамаск 8 грудня 2024 року і повалила режим президента Башара Асада — він був при владі 24 роки. Сам Асад утік до Москви.

Сирійські повстанці формують перехідний уряд — його очолює Мухаммед Башир, який керував «Урядом порятунку» — політичною структурою, створеною 2017 року на територіях, що були під контролем сирійської опозиції, насамперед у провінції Ідліб.

Очільник повстанського угруповання «Хаят Тахрір аш-Шам» (ХТШ) і фактичний лідер Сирії Ахмад аль Шараа (більш відомий як Мухаммад аль Джулані) заявив, що країна виснажена війною і не є загрозою ані для сусідів, ані для Заходу. Він закликає зняти із Сирії міжнародні санкції, оскільки їх запроваджували проти режиму Башара Асада, який уже повалили.