G7 може посилити обмеження ціни на російську нафту — хоче спонукати Москву до миру

Автор:
Анастасія Могилевець
Дата:

Країни «Великої сімки» (G7) розглядають можливість колективної адаптації верхньої межі ціни на російську нафту

Адаптація верхньої межі ціни на нафту — зміна ліміту максимальної ціни, за якою можна продавати сировину на міжнародному ринку. Це роблять, щоб впливати на ринок і доходи країн-експортерів.
, щоб зменшити доходи Москви.

Про це повідомляє Bloomberg.

Союзники G7 можуть доручити своїм міністрам фінансів колективно переглянути граничну вартість сирої нафти — зараз вона зберігається на рівні $60 за барель. Рішення могло б стимулювати Кремль до переговорів про повноцінний мир в Україні, пише Bloomberg.

Поки що незрозуміло, чи всі партнери організації одноголосно підтримують документ. Імовірно, його змінюватимуть, оскільки дипломати продовжують переговори. За планом, G7 вийде з офіційною заявою 24 лютого, у третю річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Того ж дня союзники хочуть зустрітися з Володимиром Зеленським.

У документі країни підкреслюють, що закликатимуть до справедливого та довготривалого миру в Україні. Вони вважають, що будь-які перемовини мають відбуватися за участі Києва та залишати можливість для євроатлантичної інтеграції держави.

Обмеження для російської нафти

На початку грудня 2022 року члени G7, а також Австралія та Європейський Союз обмежили ціну на російську нафту, встановивши максимальний рівень у $60 за барель. З 5 лютого 2023 року ці країни ввели нову цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 — для дизельного пального, $45 — для різних мастил. Для обходу нафтових санкцій Росія почала формувати тіньовий флот.

У липні 2024 року премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер казав, що тіньовий флот Росії складається з майже 600 суден і становить приблизно 10% світового флоту «мокрих вантажів»

Вантаж, що містить рідину чи велику кількість вологи або може виділяти рідину (вологу) під час транспортування.
. Деякі з кораблів тіньового флоту виконують функцію російських станцій прослуховування, а інші перевозять зброю до Росії. За допомогою тіньового флоту РФ щодня транспортує приблизно 1,7 мільйона барелів нафти, що дає великі прибутки Кремлю. У 2023 році Росія заробила на експорті нафти $188 мільярдів.

У грудні українська розвідка зібрала досьє на 238 суден та 31 капітана, які належать до тіньового флоту, за допомогою якого Росія та Іран обходять нафтові санкції та доставляють підсанкційну нафту.

8 січня стало відомо, що китайська компанія Shandong Port Group заборонила танкерам, що потрапили під санкції США, заходити у свої порти в східній китайській провінції Шаньдун. Порти цієї компанії є основними терміналами для імпорту підсанкційної нафти.

10 січня США ввели масштабний пакет санкцій проти російських нафтових компаній. Під обмеження потрапили 184 російські танкери, зокрема з тіньового флоту РФ.