Ізраїль, імовірно, у найближчі місяці спробує вдарити по ядерних обʼєктах Ірану. Це може відновити напругу на Близькому Сході та спровокувати масштабніший конфілікт між державами.
Про це пишуть The Washington Post і The Wall Street Journal.
За даними медіа, така інформація міститься в аналітичних звітах американських розвідок, представлених як в останній місяць президентського терміну Джо Байдена, так і після повернення Дональда Трампа в Білий дім.
У звіті кажуть, що Ізраїль, імовірно, спробує завдати удару по іранських ядерних обʼєктах Фордо та Натанз у перші шість місяців 2025 року. Чинні та колишні посадовці США, знайомі з даними розвідки, кажуть, що після бомбардувань Ірану в жовтні 2024 року Ізраїль погіршив протиповітряну оборону країни та залишив Тегеран відкритим перед наступними ударами.
Для ударів по іранських ядерних обʼєктах, імовірно, знадобиться військова підтримка США. За Трампа, вважають співрозмовники WSJ, ймовірність того, що Ізраїль її отримає, більша, ніж була за Байдена.
Оцінка США показала, що атака Ізраїлю на ядерні обʼєкти Ірану в найкращому разі призведе до призупинення ядерної програми на кілька місяців, або, найімовірніше, тижнів. Це також стимулюватиме Іран до швидшого збагачення урану.
Ізраїльська влада неодноразово сигналізувала, що є можливість для більш рішучих дій проти Ірану, зокрема для удару по ядерних обʼєктах. У листопаді 2024 року міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац говорив: «Іран як ніколи схильний до ударів по своїх ядерних обʼєктах. У нас є можливість досягти нашої найважливішої мети — зірвати й усунути екзистенційну загрозу Ізраїлю».
- Іран багато років звинувачують у спробі створити ядерну зброю. Однак влада Ірану стверджує, що ядерна програма країни має суто мирний характер. Тегеран припиняв програму в рамках «ядерної угоди», укладеної у 2015 році. Однак у 2019 році, коли США розірвали угоду, розробки відновили. У січні 2020-го, після того як за наказом Дональда Трампа військові США вбили в Багдаді іранського генерала Касема Сулеймані, Іран остаточно вийшов з «ядерної угоди».
- За час президентства Джо Байдена ядерна програма Ірану, як зазначав Axios, «значно просунулася». Наприкінці грудня 2023 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомляло, що Іран наростив темпи виробництва збагаченого до 60% урану (для виробництва ядерної зброї необхідний збагачений до 90% і вище уран).