Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроєкт про ліквідацію застарілої системи медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Про це повідомив народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк.
За документ № 12178 проголосували 259 парламентарів. Проєкт закону передбачає створення нової цифровізованої системи — функції МСЕК виконуватимуть експертні комісії, сформовані у кластерних і надкластерних лікарнях. А замість поняття «медико-соціальна експертиза» зʼявиться термін «оцінювання повсякденного функціонування людини».
У Міністерстві охорони здоровʼя розʼяснили, що ще змінює законопроєкт № 12178:
- не буде необхідності в лікарсько-консультативних комісіях: направляти на оцінювання зможуть лікуючі медики, а військовослужбовців — лікарі ВЛК на підставі чітких критеріїв за допомогою електронної системи;
- до процесу оцінювання людина зможе залучити свого повноважного представника, наприклад лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта;
- визначить, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які — ні;
- запровадить механізми оскарження рішення таких команд.
Фінансуватимуть нову систему через Національну службу здоровʼя України (НСЗУ).
Що передувало
Наприкінці жовтня 2024 року у МОЗ заявили, що до кінця року ліквідують центральну МСЕК. Цьому рішенню передувало викриття голови Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи. Її підозрюють у незаконному збагаченні на мільйони гривень у справі про незаконне оформлення інвалідності чоловікам.
Згодом Верховна Рада підтримала законопроєкт про вдосконалення медико-соціальної експертної комісії. Що він передбачає — читайте тут. Стало відомо, що чинних керівників МСЕК не допустять до посад в оновленій системі лікарських комісій. А от інші лікарі, які зараз працюють у МСЕК, зможуть податися на роботу в лікарні з 1 січня 2025 року, але лише за умови ведення лікарської практики.