«Президент» самопроголошеної республіки Абхазії Аслан Бжанія подав у відставку на тлі протестів через інвестеційну угоду з Росією.
Про це повідомила пресслужба «президента» Абхазії.
Бжанія пояснив, що йде з посади, щоб «зберегти стабільність і конституційний лад» у країні.
Також влада й опозиція самопроголошеної республіки підписали документ, за яким протестувальники мають покинути територію комплексу урядових будівель 19 листопада — інакше Бжанія відкличе заяву про відставку і повернеться на пост «президента».
У відставку, крім Бжанії, також іде «премʼєр» Олександр Анкваб.
Виконувачем обовʼязків голови самопроголошеної республіки стане «віцепрезидент» Бадра Гунба, хоч раніше опозиція і була проти його кандидатури. Чинні «міністри» виконуватимуть обовʼязки до вступу на посаду новообраного «президента» Абхазії.
В Абхазії тривають протести проти угоди з Росією. Вона дозволить російським фірмам інвестувати в будівельні проєкти в регіоні, однак активісти вважають це «здачею інтересів» Абхазії. Документ мали розглянути 15 листопада, але протестувальники зірвали сесію парламенту й прорвалися в будівлю. Опозиція вимагала відставку Бжанії.
Абхазькі «президенти» двічі йшли у відставку достроково через протести опозиції. 1 червня 2014 року пішов із посади Олександр Анкваб — тоді протести спровокувала видача абхазьких паспортів жителям грузинської національності у східних районах Абхазії.
12 січня 2020 року у відставку пішов Рауль Хаджимба — після того, як абхазький Верховний суд скасував підсумки президентських виборів 2019 року. Тоді Аслан Бжанія не зміг узяти участь у президентських виборах за станом здоровʼя (він і його прихильники вважають, що Бжанію отруїли). Однак на виборах у березні 2020 року він переміг, набравши 56,50% голосів. Його суперником був Адгур Ардзінба, який здобув 35,42% голосів.
- Абхазія самочинно проголосила незалежність від Грузії в 1992 році. Це сталося за активної військової підтримки з боку Москви, що призвело до відкритої війни з Тбілісі. Після пʼятиденної війни між Росією та Грузією у 2008 році Кремль визнав «незалежність» регіону, хоча більшість світової спільноти досі визнає суверенітет Грузії над Абхазією.