У МЗС України відповіли на вимоги РФ щодо НАТО: Найкраща гарантія безпеки — припинення розвʼязаного Росією збройного конфлікту
- Автор:
- Катерина Кадакова
- Дата:
Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook
Вирішувати питання вступу України до НАТО мають право лише члени Альянсу та сама Україна.
Про це заявив речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, передає Інтерфакс-Україна.
«Це ж стосується і виняткового суверенного права України самостійно визначати розвиток відносин з іноземними державами на двосторонньому рівні, зокрема у сфері військового співробітництва. Наголошуємо на загальновизнаному факті — головною проблемою безпеки євроатлантичного простору нині є озброєна агресія РФ, а також нинішня російська ескалація вздовж кордону України та на її окупованих територіях», — сказав він.
Також Ніколенко наголосив, що саме згортання ескалації та припинення розвʼязаного Росією міжнародного збройного конфлікту є найкращою гарантією безпеки на континенті.
«Закликаємо Росію як перші конструктивні кроки для досягнення цієї мети, невідкладно і беззастережно повернутися до конструктивного порядку денного і вже зараз розпочати виконання Мінських домовленостей та домовленостей лідерів «нормандського формату», зокрема спільних узгоджених висновків саміту «нормандської четвірки» 2019 року», — додав речник МЗС України.
Він уточнив, що йдеться про неухильне дотримання режиму припинення вогню, подальше розведення сил і засобів, продовження процесу розмінування, відкриття та забезпечення роботи нових пунктів пропуску на лінії розмежування, проведення наступних етапів процесу взаємного звільнення людей та обміну відповідними списками.
- 7 грудня між президентом США Джо Байденом і президентом РФ Володимиром Путіним відбувся відеодзвінок, під час якого вони обговорили загрозу вторгнення військ Росії в Україну. Байден закликав до мирної деескалації та попередив про серйозні санкції. Путін просив гарантії від США щодо нерозширення НАТО на схід.
- Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що діалог президентів уможливив «стримування» ситуації навколо України. Президент Володимир Зеленський теж позитивно оцінив відеорозмову лідерів США і Росії.
- 9 грудня Володимир Зеленський провів розмову з Джо Байденом. Президенти обговорили підтримку України на тлі агресії РФ і скоординували позиції щодо подальших кроків у пошуку шляхів до миру на Донбасі. У Білому домі назвали розмову «дуже теплою», вона тривала 90 хвилин.
- 17 грудня МЗС Росії опублікувало проєкти договорів зі США та НАТО про так звані гарантії безпеки. У проєкті договору зі США наголошується лише на нерозширенні НАТО на схід і в колишні пострадянські країни, натомість проєкт договору з НАТО виключає будь-яке розширення Альянсу. Окремо Росія просить США не створювати військові бази на територіях пострадянських країн і не розгортати ядерну зброю за кордоном.
- США та НАТО відповіли на пропозицію Росії про «гарантії безпеки», заявивши, що «не підуть на компроміс щодо ключових принципів, на яких будується європейська безпека».