У ЦАР найманці «ПВК Вагнера» планують допомогти президенту Туандері стати диктатором
Сьомого квітня 2023 року сотні «вагнерівців» вилетіли з Центральноафриканської Республіки. Після заколоту Євгенія Пригожина це виглядало як втрата контролю «ПВК Вагнера» над політикою та економікою цієї країни. Але швидко зʼясувалося, що це лише ротація. «ПВК» залишається в ЦАР, а Пригожин і далі контролюватиме частину видобутку золота, алмазів та деревини, які експортують до росії та Обʼєднаних Арабських Еміратів.
Голова російського МЗС Сергій Лавров заявляв, що в ЦАР залишаться лише «декілька сотень інструкторів», які тренують армію, однак і ця його заява виявилась брехнею. Кількість найманців там вже давно перевалила за щонайменше дві тисячі. У ЦАР триває громадянська війна, проти чинної влади воюють повстанці з «Народного фронту відродження Центральноафриканської Республіки». Вони кілька разів намагалися захопити столицю, місто Бангі. Саме для боротьби з повстанцями президент Фостеу-Аршанж Туандера і найняв «ПВК Вагнера» ще у 2018 році. З того часу жодна військова операція армії ЦАР не обходиться без їхньої участі.
Тридцятого липня Туандері знову знадобляться «вагнерівці». Цього дня в країні пройде референдум, на якому президент спробує «обнулитися», як путін. За конституцією президент ЦАР може перебувати на посаді не більше ніж два строки, в Туандери зараз іде другий. Тому він затіяв конституційну реформу. Її суть — збільшити президентський строк від пʼяти до семи років і зробити з двопалатного парламенту однопалатний. А після цього балотуватися на третій строк, як на перший.
Повстанці з «Народного фронту» можуть спробувати зірвати референдум і підняти всіх незадоволених політикою Туандери на боротьбу проти конституційного перевороту. Найманці «Вагнера», скоріше за все, будуть гарантувати безпеку в усіх містах, які контролює уряд.
Утім, радник Туандери Фідель Гаунджик заявив, що основний контракт на військову допомогу підписаний з російським урядом, а не з «ПВК Вагнера», яка діє як субпідрядник. Тому «вагнерівців» з часом можуть замінити інші російські військові.
Хто саме з офіцерів «ПВК Вагнера» наразі керує операціями в ЦАР та інших африканських країнах — невідомо. Двадцятого липня 2023 року Велика Британія ввела санкції проти Костянтина Пікалова, Віталія Перфільєва та Ігоря Маслова. Пікалов, на прізвисько «Мазай», керував центральним африканським штабом ПВК, але в березні 2023 року несподівано опинився в Криму, де мав сформувати нову ПВК «Конвой».
Перфільєв до липня 2023 року залишався радником президента Туандери. А Маслов керував операціями «ПВК Вагнера» в Малі. Чи залишаться вони на своїх «посадах» далі — сказати важко.
«Вагнерівці» дійсно переїхали в Білорусь, де тренують армію, але для наступу їх поки замало
Частина «вагнерівців» за домовленістю з Олександром Лукашенком вирушила в Білорусь. Девʼятнадцятого липня Євгеній Пригожин опублікував звернення до своїх найманців, в якому, окрім іншого, пообіцяв зробити «другу армію світу» з білоруських військ.
Зараз їх там близько пʼяти тисяч, але стає все більше — в середині липня було дві тисячі. Через кордон проїхало вже десять колон вантажних автомобілів і позашляховиків. Військової техніки в колонах немає, її ще до 13 липня передали армії рф.
Телеграм-канали найманців пишуть, що загалом у Білорусі буде близько 10 тисяч «вагнерівців». Частина з них дійсно навчає білоруських військових на полігоні в Солігорську, що на 135 км південніше Мінська. Також «вагнерівську» техніку помітили в таборі недалеко від Осиповичів. Речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко каже, що така кількість найманців не може бути загрозою для української оборони, але вони продовжують стежити за ситуацією.
Командувач Обʼєднаних сил ЗСУ генерал-лейтенант Сергій Наєв вважає, що поки завдання «ПВК Вагнера» в Білорусі — залякувати українців імовірним наступом, але Сили оборони до цього готові. Головне управління розвідки також каже, що навіть 10 тисяч найманців недостатньо для наступу, тому всі чутки про нього — це російська інформаційна операція, щоб посіяти паніку.
Лукашенко й путін тим часом почали лякати найманцями Європу. Двадцять третього липня вони зустрілися у Санкт-Петербурзі, де Лукашенко заявив, що «вагнерівці» просяться на Захід, на екскурсію до Варшави та Жешува». До цього, 20 липня найманці та білоруські військові почали показові навчання на полігоні «Брестський» біля польського кордону. У відповідь Міністерство оборони Польщі перекинуло частину своїх військ із західних регіонів до східного кордону.
Пригожин вже встиг легалізуватися в Білорусі. З 19 липня в реєстрі юридичних осіб зʼявилася компанія «Конкорд Менеджмент і Консалтинг» — дочірнє підприємство однойменної російської компанії Пригожина. Вона зареєстрована в селі Ціль під Осиповичами, де й розташований основний табір найманців. За день до реєстрації компанії в Білорусь вилетів бізнес-джет Пригожина.
«ПВК Вагнера» почала відпускати найманців-вʼязнів додому, але невідомо скільки їх
Девʼятнадцятого липня російське видання «Важные истории» опублікувало новину про те, що в три великі готелі в Анапі заселилися колишні найманці, яких «ПВК Вагнера» набирала з вʼязниць. Їх там близько чотирьох сотень, вони чекають кінця контракту і наказу про помилування.
Пригожинські телеграм-канали пишуть, що «проєкт К» — так називали вербування вʼязнів на фронт — закритий. І всі найманці, які хочуть поїхати додому, можуть це зробити. Їм дали відпустку до 45 днів, а потім усі охочі можуть повернутися до ПВК і за новим контрактом поїхати в Білорусь чи в Африку. Також колишні вʼязні зайняли багато готелів у Краснодарі. Місцеві групи в соцмережах скаржаться на те, що вони зловживають алкоголем, влаштовують бійки та хуліганять.
До кінця не зрозуміло, скільки саме вʼязнів було в «ПВК Вагнера» і скільки їх там залишилося. Двадцятого липня один з командирів «ПВК» на прізвисько «Маркс» заявив, що всього «в українському відрядженні» було 78 тисяч «вагнерівців». З них 49 тисяч — колишні увʼязнені. На кінець травня ПВК втратила 22 тисячі найманців убитими та ще 40 тисяч — пораненими.
Ще в грудні 2022 року представник Пентагону Джон Кірбі казав, що, за їхніми даними, до 90% усіх втрат «ПВК Вагнера» — це колишні увʼязнені, яких відправляли на найнебезпечніші ділянки фронту.
Пригожин втратив підтримку серед росіян
У травні 2023 року Євгеній Пригожин, за деякими опитуваннями, був другим політиком у росії після володимира путіна. У рф немає обʼєктивних соціологічних досліджень, тому всі цифри умовні. Але коли незалежна соціологічна група Russian Field провела телефонне опитування, то виявилося, що за путіна готові голосувати на виборах 30% опитаних, на другому місці був Пригожин з 2%.
«Ця цифра здається смішною, лише 2%, але це дуже багато. У відкритому опитуванні Пригожин переміг взагалі будь-якого федерального політика. Якщо міряти рейтинг у закритих списках, він мав би просто колосальний успіх», — казала керівниця Russian Field Дарʼя Павлова.
Крім того, понад половину опитаних так чи інакше схвалювали його діяльність. Свій рейтинг Пригожин побудував буквально за три місяці — ще в лютому 2023 року 15% росіян взагалі не знали, хто це такий.
Після спроби заколоту Пригожин стрімко втратив позиції. Наприкінці червня Russian Field провели нове опитування, за яким дії Пригожина загалом схвалюють лише 29% росіян, а в конфлікті з Міноборони підтримують лише 20%. Голосувати за нього росіяни не готові взагалі.
Щоб авантюристи та бандити не потрапляли до політичних рейтингів, потрібна незалежна преса. Підтримайте «Бабель»: 🔸 у гривні, 🔸 у криптовалюті, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected]