По Києву вперше вдарили зенітними ракетами з комплексів С-400. За ними не встигають тривоги, їх не перехоплює (наявна) ППО. Тепер прилетіти без попередження може будь-якої миті? Експлейнер

Автор:
Оксана Коваленко
Редактор:
Катерина Коберник
Дата:
По Києву вперше вдарили зенітними ракетами з комплексів С-400. За ними не встигають тривоги, їх не перехоплює (наявна) ППО. Тепер прилетіти без попередження може будь-якої миті? Експлейнер

Чоловік стоїть у вирві від російської ракети в селі Копилів Київської області. Україна, 14 січня 2023 року.

Reuters / «Бабель»

Уранці 14 січня кияни та жителі передмістя почули серію вибухів

Скільки саме їх було — точно сказати складно. Офіційна версія командування Повітряних сил — до десяти.
. Сигнал тривоги пролунав за кілька хвилин по тому. Такого у столиці не було з 24 лютого 2022 року — тоді сирену теж увімкнули після вибухів. Мер Києва Віталій Кличко повідомив, що місто — під російським обстрілом. Чому влада не попередила про небезпеку завчасно, стало відомо згодом. Речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що по місту ворог випустив до десяти ракет з установок С-400. Ці ракети летять за балістичною траєкторією
Це вверх, а потім дуже швидко вниз, а не паралельно землі, як крилаті ракети.
(простіше кажучи, вони дуже швидкі) і мають збивати повітряні цілі. Але росіяни використовують їх, щоб бити по землі. Ракетами зі схожих комплексів С-300 вони регулярно обстрілюють ближчі до лінії фронту Харків, Запоріжжя, Херсон, Донецьку і Луганську області. По Києву ракетами з С-400, згідно з офіційними заявами влади, вдарили вперше. Що це означає? Чому ППО не збила ці ракети і не встигла спрацювати тривога — пояснюють «Бабель» і речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат. Гарних новин немає.

Що таке С-300 і С-400?

Це зенітно-ракетні комплекси (ЗРК), які почали виробляти ще за часів Радянського Союзу. Сам комплекс ― це радар, який визначає цілі, пускова установка, ракети та ще багато чого, що допомагає збити повітряну ціль: літак, гелікоптер, безпілотник чи ракету. Інакше кажучи, це система ППО.

Комплекси С-300 розробили у 1980-х роках і кілька разів модернізували. Є різні модифікації: комплекси можуть стояти на кораблях, пересуватися на гусеницях чи колесах. У С-300 використовують різні типи ракет із різною дальністю ураження — від 75 до 200 кілометрів. Вага їхньої бойової частини

Ідеться про частину ракети, яка несе в собі заряд, призначений для безпосереднього ураження цілей.
― від 145 до 180 кілограмів (просто запамʼятайте це, далі буде порівняння).

Комплекси C-400 ― це більш сучасні установки. На озброєння російської армії їх поставили у 2007 році. Одночасно вони можуть відстежувати до 80 цілей (С-300 ― лише 36), запускати ракети з більшою швидкістю (1 190 метрів на секунду), на більшу висоту і на більші відстані. Заявлена дальність ― 400 кілометрів. Однак Ігнат говорить, це, імовірно, традиційне перебільшення виробника, а гарантована дальність ― 250 кілометрів.

Як мають працювати ракети до С-300 і C-400?

За задумом розробників, ракета підлітає до цілі (літак, вертоліт, крилата ракета чи безпілотник) і вибухає поруч із нею, розриваючись на тисячі вражаючих елементів.

Росіяни переробили ці ракети, щоб бити ними по українськи містах ― тепер ракети вибухають при контакті із землею.

Наскільки такі ракети точні?

Оскільки росіяни використовують ці установки не за призначенням — не як ППО, а для ударів по наземних цілях — точність не дуже висока. Що більша відстань до цілі, то більша похибка. Досить точно такі ракети працюють на відстані 70—90 кілометрів.

Яка руйнівна сила у цих ракет?

Щоб не пояснювати на пальцях, краще порівняти з ракетою Х-22, яка зруйнувала цілий підʼїзд у Дніпрі та забрала життя щонайменше 46 людей. Бойова частина такої ракети важить приблизно 950 кілограмів, а бойова частина ракет для С-300 і С-400 ― 100―150 кілограмів. Це у 6―9 разів менше, але все ще дуже небезпечно.

Скільки таких ракет у росії?

Шостого січня міністр оборони Олексій Резніков повідомив, що з 8 000 ракет до установок С-300 у росії залишилися 6 672. За словами Ігната, здебільшого йдеться про ракети, які летять на відстань до 75 кілометрів. Про кількість ракет для С-400 поки офіційних повідомлень не було.

Юрій Ігнат.

armyinform.com.ua / «Бабель»

Як протистояти таким ракетам? Чи можна їх збивати?

Ігнат каже, що Сили оборони шукають різні варіанти, але ефективних і доступних не так багато. Системи Patriot

Зенітно-ракетна система виробництва США. Від початку війни Україна просить надати Patriot, щоб закрити небо. У грудні 2022 року та в січні 2023-го США й Німеччина нарешті погодились та пообіцяли навчити українських військових користуватися цими системами.
і Samp-t
Це наземна система, призначена для захисту території від звичайних повітряних загроз, таких як літаки, крилаті та балістичні ракети. Виробляється спільно Францією та Італією. Україна очікує батарею таких комплексів упродовж 2023 року.
здатні збивати ракети для установок С-300, але це надто дорогий спосіб, до того ж ці системи Україна лише очікує.

Оптимальний варіант ― знищувати російські установки на землі, як це вже роблять ЗСУ. Наприклад, це можна робити протирадіолокаційними ракетами HARM

AGM-88 HARM (англ. High-speed Anti-Radar Missile) — американська високошвидкісна протирадіолокаційна ракета з дальністю до 150 кілометрів. Нещодавно зʼявилась модифікація з дальністю до 300 кілометрів, але в Україні її наразі немає. Такі ракети здатні знищити навіть вимкнену радіолокаційну станцію.
, але їхня максимальна дальність ― 300 кілометрів. Підійдуть і далекобійні ракети, як-от ATACMS
Армійська тактична ракетна система — американська балістична ракета малої дальності. Залежно від модифікації дальність ракет становить від 140 до 300 кілометрів.
.

Ефективний, але теж дуже дорогий варіант ― літаки. Наприклад, F-16

Американський багатофункціональний легкий винищувач, який Штати виготовляють на експорт. Україна майже від самого початку війни просить США передати F-16, але безрезультатно.
, з яких можна знищувати установки та яких ми поки не маємо.

І, звичайно, у будь-якому разі потрібно мати дані розвідки, щоб знати, де саме розгорнуті ці системи.

Ці ракети прилітають раніше, ніж звучить сирена. Так буде завжди?

Тут треба трохи заглибитися в технічні характеристики. Швидкість ракет до С-300 ― 3,5 тисячі кілометрів на годину, до С-400 ― до 4,5 тисячі. Від Києва до кордону з росією трохи понад 200 кілометрів, тому встигнути сповістити населення, коли ракета вже в небі, неможливо.

Натомість якщо у розвідки є інформація, що росіяни підтягнули та розгортають установки поблизу кордону, ви почуєте сигнал тривоги. Інформацією про ймовірний запуск росіянами балістичних ракет з нами діляться і західні партнери.

Як захиститися від таких ракет?

Як завжди, іти в укриття після сигналу тривоги або перебиратися в глиб країни, куди такі ракети не долетять. Для надійності відстань має становити щонайменше 400 кілометрів від російського і білоруського кордонів по прямій. Однак не забувайте, що росія також використовує інші, більш далекобійні ракети, тому прорахувати всі ризики неможливо.

Наша зброя — це не ракети, а слова. Допоможіть із «набоями» — підтримайте «Бабель»: 🔸 у гривні, 🔸 у криптовалюті, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected].