Яка саме інформація буде в електронному ковід-сертифікаті?
Є два види ковідних сертифікатів — український внутрішній і міжнародний. У внутрішньому буде вказане прізвище, імʼя та по-батькові, дата народження, фотографія і термін дії щеплення.
Що стосується міжнародного сертифіката, то в ньому фотографії не буде. Там буде імʼя і прізвище англійською, дата народження, частково інформація про серію і номер закордонного паспорту і інформація про вакцину — її назва, дата останнього щеплення, термін дії сертифіката, і хто згенерував сертифікат [у нашому випадку «Дія»]. Це та інформація, яка знадобиться при перетині кордону.
Учора [19 серпня] стало відомо, що Європейський Союз визнав українські міжнародні електронні сертифікати, коли вони запрацюють?
Так, тепер прикордонник будь-якої країни ЄС може відсканувати QR-код на сертифікаті і бути впевненим, що документ дійсний і що людина має щеплення. Всі технічні тестування ми пройшли минулого тижня. Рішення ЄС про визнання наших сертифікатів вступає в дію з 20 серпня. Нам потрібна буде доба, щоб перемкнути всі налаштування з тестового середовища на продуктове, в якому працюють прикордонники. І десь із суботи, 21 серпня, українці зможуть спокійно їхати з відповідними сертифікатами в «Дії».
Які вимоги були в ЄС?
Вони стосувалися технічних особливостей. Наприклад, щоб ковідний сертифікат можна було перевірити навіть без інтернету. Крім того, оскільки в ЄС багато країн і в кожній своя власна електронна медична система, було важливо не інтегрувати їх. Чому? Бо медичні дані ― це найчутливіша інформація про людей, і прикордонник, умовно на кордоні з Румунією, не повинен ходити в наш електронний реєстр здоровʼя і перевіряти інформацію про щеплення. Тож QR-код у сертифікаті не просто містить інформацію, він підписаний відповідними електронними ключами. Пристрій, яким прикордонник буде зчитувати ковідний сертифікат, перевіряє не тільки достовірність інформації, а й достовірність ключа.
Тобто, щоб зчитати цю інформацію, потрібна спеціальна апаратура?
Якщо ми говоримо про використання «Дії» всередині країни, то в нас залишаються ті ж інструменти: «Дію» можна зчитати «Дією» — тобто телефоном, на якому є застосунок. З ковідними сертифікатами буде так само. А що стосується перетину кордону, то тільки уповноважені органи і особи матимуть право зчитувати цей сертифікат, бо це медична інформація.
У Франції, Чорногорії та інших країнах ковідні сертифікати потрібні для доступу в кафе, на виставки і в інші громадські місця. Чи відповідає наш сертифікат цим вимогам, чи зможуть його зчитувати там?
Ми будемо в єдиній інформаційній системі із Францією та іншими країнами. Якщо у французькому кафе зможуть перевірити сертифікат француза, — зможуть і український.
А в Україні, якщо буде новий локдаун, приміром, в кафе зможуть перевірити наші сертифікати?
У кафе зможуть. Треба зрозуміти, що Мінцифри в цьому випадку є технічним реалізатором, тому питання про те, як будуть використовувати сертифікати, краще уточнювати у Міністерства охорони здоровʼя.
Раніше говорили, що в ковід-сертифікатах буде інформація про негативний ПЛР-тест, а також про те, чи хворіла людина на ковід. Чи буде така інформація у внутрішніх українських сертифікатах і чи є така вимога для міжнародних?
Стосовно внутрішніх сертифікатів, наскільки мені відомо, таких планів немає. По міжнародних ― це наступні кроки нашої розробки.
Ця інформація буде в одному сертифікаті чи в трьох окремих?
Це три різних сертифікати. Можна або отримати два щеплення, або зробити тест — такий сертифікат діятиме 72 години, або мати підтвердження, що ти перехворів і маєш антитіла.
Сертифікат про щеплення почне діяти з 21 серпня, а коли два інші?
Протягом осені, точніше поки не можу сказати.
Інформація про хвороби людини охороняється законом. Навіть роботодавець не має права питати про діагноз співробітника. А в сертифікаті, над яким ви працюєте, буде інформація про те, чи хворіла людина на ковід. Це не порушує закон?
Важливо ― це не ми надаємо інформацію, а сама людина, адже ковідний сертифікат не виникає сам. Якщо людина не хоче, вона може його не генерувати. І предʼявляє сертифікат не «Дія», а людина.
Щодо безпеки. Якщо ми показуємо комусь QR-код з певною інформацією, чи є можливість, що треті особи отримають іншу інформацію, яка є в «Дії»?
У відповідь Мстислав перелічив всі здобутки «Дії» у сфері безпеки — два конкурси Bug Bounty і атестат відповідності Комплексної системи захисту інформації на мобільний застосунок «Дія 2.0».
У липні ви оголосили, що проводите тестування ковід-сертифікатів. Наприкінці липня заступник міністра Олексій Вискуб говорив, що половина людей не змогла згенерувати сертифікати через помилки лікарів — вони неправильно вносили дані в електронну систему здоровʼя.
Людський фактор був. Сертифікат може не відображатися, якщо лікар взагалі не вніс дані про щеплення, або вніс їх із помилками. Ми виявили це під час бета-тестування і розробили технічний алгоритм. Він буде перевіряти інформацію в системі електронного здоровʼя і повідомляти користувачу, що це за помилка, і що треба звернутися до лікаря, який робив щеплення.
Проблема в тому, що з часом знайти лікаря, який робив щеплення, досить складно — я сама зіткнулася з такою ситуацією.
Так, але ніхто, крім нього, не має доступу в базу. Змінити інформацію може лише він і за виняткових обставин — головний лікар.
Скільки коштувала розробка сертифікатів? Це були гроші з державного бюджету чи грантові?
Ковідні сертифікати розробляє інхауз-команда на базі Державного підприємства «Дія». Якогось екстра фінансування Міністерство не робило. Команда працювала в межах зарплат.