Рада може дозволити президенту терміново призивати ветеранів на службу без мобілізації. Що не так із законопроєктом, який пропонує Зеленський?

Автор:
Катерина Коваленко
Редактор:
Дмитро Раєвський
Дата:
Рада може дозволити президенту терміново призивати ветеранів на службу без мобілізації. Що не так із законопроєктом, який пропонує Зеленський?

NurPhoto / Contributor / Getty Images

В Україні можуть ухвалити закон, за яким президент у будь-який момент зможе призивати на військову службу близько 150 тисяч резервістів. Для цього не буде потрібна ні мобілізація, ні воєнний стан — достатньо лише того, що він вважатиме ситуацію в країні достатньо загрозливою. Ветерани побоюються, що президент може зловживати цим правом. Також це може завадити їм влаштувати мирне життя після війни та ускладнить пошук роботи. Верховна Рада мала розглядати законопроєкт у другому читанні четвертого березня, але не встигла й повернеться до нього пізніше. Разом із юристкою «Юридичної сотні» Юлією Морій пояснюємо, чим загрожує ветеранам законопроєкт та як його можна змінити.

Законопроєкт ще у травні 2020 року подав президент Володимир Зеленський. У вересні депутати Верховної Ради ухвалили його в першому читанні. На друге читання його виносили 4 березня, але розглянути не встигли. Новий закон має спростити ведення обліку військовослужбовців, а також призов у надзвичайних ситуаціях. Ветерани кажуть, що ідея змін непогана, але хвилюються через деякі норми.

Законопроєкт пропонує запровадити в Україні новий вид військової служби. Йдеться про «службу за призовом осіб серед резервістів у особливий період». Президент зможе у терміновому порядку призвати на службу всіх резервістів першої черги. Це стосується ветеранів і тих, хто пройшов строкову службу. За словами експертки «Юридичної сотні» Юлії Морій, таких військових в Україні — близько 150 тисяч.

Закон має спростити процедуру призову в надзвичайних ситуаціях. Викликати військових на службу можна буде без оголошення мобілізації — резервісти першої черги матимуть добу, щоб дістатися військових частин чи лінії фронту. За словами народного депутата від «Слуги народу» Олександра Завітневича, цю можливість будуть використовувати лише у разі загострення ситуації на фронті чи порушення українських кордонів. Але конкретні обставини й умови для термінового призову резервістів у законопроєкті не прописані. Це може призвести до зловживань. «Ветерани говорять про те, що таким чином влада зможе прибрати людей з вулиць, якщо почнуться масові протести», — каже Морій.

«Юридична сотня» просила комітет ВР з питань безпеки й оборони внести правки до законопроєкту, але їх відхилили. Зокрема, вони вимагали чітко визначити обставини призову, а також звузити коло ветеранів, яких це стосуватиметься. «Ми просимо включити до категорії лише тих резервістів, які підписали контракт. Їх достатньо, щоб швидко відбити загрозу», — каже Морій. За її словами, таких резервістів в Україні близько 20 тисяч. Підписавши контракт, вони вже засвідчили, що готові продовжувати службу. Інші ж часто хочуть налагодити мирне життя та знайти роботу. «Ветеранам і так важко влаштуватися на роботу. А якщо роботодавець знатиме, що працівника в будь-який момент можуть викликати на службу, це ще більше погіршить ситуацію із працевлаштуванням», — пояснює Морій.

Також Юрсотня просить зменшити терміни, на які можна призивати військових, до шести місяців. Зараз законопроєкт передбачає призов на невизначений термін, але не частіше, ніж раз на рік. Внести правки до законопроєкту ще можна буде перед розглядом у другому читанні.