Двадцять пʼятого грудня Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» (BYHMC) почав пошукові роботи поблизу памʼятника «Менора». На ділянці хочуть побудувати тимчасову синагогу. Археологи перевіряли, чи немає на цьому місці поховань — колись тут розташовувався православний цвинтар, а єврейський закон забороняє будувати на кістках. Під час робіт на ділянці знайшли два фрагменти, схожі на кістки черепа людини. Незважаючи на це, в BYНMC заявили, що поховань там немає.
Розкопки обурили виконавчого віцепрезидента Конгресу національних громад України Йосипа Зісельса. Він пояснив, що розкопки ведуться на території старого Кирилівського православного цвинтаря, і знайдені кістки говорять про те, що будувати там не можна. Він звинуватив BYHMC в образі єврейських духовних і моральних цінностей. «Це провокація проти православних вірян, чиї рідні та близькі упокоєні на Кирилівському цвинтарі», — сказав він. За словами Зісельса, археологи, що працювали на розкопках, просто викинули знайдені кістки. Він закликав небайдужих підписувати звернення і таким чином протестувати проти синагоги. Звернення підписала майже тисяча осіб.
Генеральний директор BYHMC Максим Яковер стверджує, що знайдені останки не є похованнями. «Їх знайшли у верхньому шарі — це наносний ґрунт, тобто цієї землі не було там 50—100 років тому», — пояснив він «Бабелю». Яковер наполягає, що обране ними місце — паркова зона, а кладовища там немає з 1929 року. Також він заперечує, що кістки викинули: «Це повна нісенітниця. Оскільки організація не має права на ексгумацію, рештки поклали там само, де знайшли».
Розкопки на замовлення BYHMC проводила компанія «Памʼять і Слава», говорить Яковер. Її рекомендував Український інститут національної памʼяті. Фахівці не знайшли поховань у цьому місці, говорить Яковер і обіцяє опублікувати детальний звіт найближчими днями. За його словами, BYHMC не порушував законів і погодив усі роботи з Міністерством культури і представниками Національного заповідника, в розпорядженні якого знаходиться ділянка.
BYHMC не хоче будувати синагогу в іншому місці. Як пояснив Яковер, ділянка біля «Менори» стала сакральним місцем для євреїв. «Менора — це зараз головне місце скорботи євреїв. Вони моляться або тут, або трохи далі до яру — саме тут і має бути синагога», — говорить він. BYHMC чекає від Мінкульту дозволу на будівництво, але сподівається відкрити її до кінця січня 2021 року.