Анатолій Загородній був наймолодшим серед кандидатів — йому 69 років. В Академії — з 2006 року, девʼять років був віцепрезидентом і помічником Бориса Патона. Саме Загороднього Патон публічно підтримав як свого наступника.
Перший крок — формування своєї команди, кола однодумців, які підтримують положення програми Загороднього і готові працювати над її втіленням. Однодумці потрібні й у Президії, й у відділеннях, і в інститутах.
Першочергових завдань багато:
Проаналізувати фундаментальні дослідження, якими займається Академія, і вирішити, чи відповідають вони сучасним напрямам розвитку світової науки. Неефективні напрями треба реорганізувати або взагалі закрити.
Створити Науково-технічну раду при Президії НАН України, щоб налагодити діалог з державою та бізнесом. Це допоможе домовитися про використання розробок Академії та скоординувати її діяльність з економічною і науково-технічною політикою держави.
Переглянути статут і перевірити майно Академії, щоб зрозуміти, як його ефективніше використовувати.
Залучити молодих учених до роботи в Академії. Їм нададуть фінансову підтримку — більші зарплати та належні умови для проведення досліджень. Молоді науковці отримають можливості для кар’єрного зростання. Їх треба призначати на керівні посади, а кількість таких науковців брати до уваги при оцінці роботи керівництва інститутів.
Забезпечити молодих учених службовим житлом. Необхідно порушити на державному рівні питання про пільгові кредити на житло для молодих науковців і започаткувати державну програму будівництва житла. За цією програмою частину вартості житла відшкодує Академія.