Більшість європейських країн відмовилася від призову на військову службу, але у Фінляндії обовʼязкова військова повинність зберігається. Приблизно дві третини чоловіків призовного віку проходять службу в армії. Також зростає кількість жінок у військах. А фінський уряд розглядає питання про запровадження призову для жінок.
Після окупації Криму і подій на Донбасі у 2014-му фіни згадали, що востаннє воювали ще за часів Другої світової. Оборонні тактики вже застаріли, та й сучасні війни ведуться іншими, гібридними методами. Тому уряд зважився на кардинальні реформи армії.
Цього літа Сили оборони Фінляндії (СОФ) спільно з фінським суспільним мовником YLE випустили 19-хвилинний фільм Taistelukentta 2020 («Поле битви 2020»). У ньому розповідається, як сучасний конфлікт може перетворитися з кризи на повномасштабну війну, і як СОФ планують справлятися з ситуацією. А також про ключові результати реформи фінської армії після 2014 року.
Сценарій фільму такий: у Балтійському регіоні посилюється напруженість, на цьому тлі «якийсь противник» починає тиснути на Фінляндію, використовуючи все більш агресивні методи гібридної війни. Хоча у фільмі прямо не зазначають, хто саме є «противником», але паралелі з нинішньою Росією занадто очевидні.
З урахуванням нинішньої політичної ситуації, головними антагоністами в Балтійському регіоні є Росія і НАТО. Фінляндія, хоч формально і не член Альянсу, але є одним з найближчих партнерів і бере участь в різних програмах і навчаннях НАТО. Що ж стосується Росії, то згідно з минулорічним опитуванням, фіни вельми критично ставляться до нинішньої російської влади і її зовнішньополітичних рішень, які, на їхню думку, спричинюють нестабільність як у світі, так і в регіоні Балтійського моря.
Військові аналітики вже неодноразово писали про роль Фінляндії в разі, якщо таке протистояння трапиться в реальності. Один з важливих моментів — Фінляндія не може розраховувати на статтю 5 договору НАТО. Цим може скористатися Росія, щоб у той чи інший спосіб схилити Фінляндію на свій бік. Наприклад, щоб розмістити свої військові бази на її території або домогтися заборони польотів літаків НАТО в повітряному просторі Фінляндії.
Оповідачем у фільмі виступає полковник СОФ, доктор політичних наук і військовий радник міністра оборони Юрі Райтасало. На сьогодні Райтасало — один з головних конструкторів фінських військових реформ. «Атака може початися по-різному», — говорить він. І дійсно — у фільмі показані великомасштабні кібератаки на фінансову інфраструктуру, енергосистему і систему водопостачання. Ось тут і проявляються головні наслідки реформ.
Мінімізується бюрократична тяганина для мобілізації. Раніше за законами, які діяли ще з часів війни 1939 року, на мобілізацію і підготовку йшло кілька місяців. Тепер передові підрозділи можуть реагувати на будь-яку ситуацію набагато швидше і розраховувати на те, що резерви підтягнуться оперативно.
Посилюється роль і підготовка резервістів. На сьогоднішній день у разі необхідності Фінляндія може задіяти близько 280 тисяч військовослужбовців, з яких понад 56 відсотків — резервісти. Під час зовнішньої загрози з них формують свого роду загони територіальної оборони. Добровольці-резервісти періодично проходять навчання. У мирний час вони можуть допомагати цивільній владі у разі стихійних лих і техногенних катастроф.
Далі фільм розповідає, що змінилося в самих СОФ. Показаний такий сценарій: в аеропорту приземляється літак, що надсилав сигнал про надзвичайну ситуацію на борту, з нього виходять озброєні люди і захоплюють аеропорт. Тут на сцену виходить новий підрозділ швидкого реагування VYKS. Це елітний загін спецпризначення, навчений різних тактик — від боротьби з диверсійними групами «зелених чоловічків» до бою в умовах повномасштабної війни. Такі підрозділи створюються в кожному військовому гарнізоні. У фільмі показана така послідовність дій: місцева поліція звʼязується з СОФ і на місце вирушає загін спецпризначенців VYKS та штурмує будівлю терміналу, де ховаються бойовики.
Наступна загроза виникає в південній частині країни. Ворожа техніка намагається захопити порт, а місцевий аеропорт атакують з повітря. На землі противнику протистоять передові частини фінської армії, які складаються з мобільних груп. Вони здатні діяти як самостійно, так і в складі більших формувань, залежно від військових завдань. У цей час морська піхота відрізає шляхи постачання противника, а флот розставляє оборонні мінні поля уздовж узбережжя, щоб перешкодити висадці десанту.
Окремий пункт у фільмі — оперативна евакуація мирного населення. Фінляндія практикувала це ще за часів Другої світової. Подібні навчання відбуваються й досі. Наприклад, у 2018 році відпрацьовувалася тактика евакуації 600 жителів реального села Дегербі.
Інша частина фільму показує події на головному фронті: атаки і контратаки, дії артилерії і піхоти. Керівництво СОФ називає фільм коротким освітнім посібником для майбутнього призовника і саме тому виклало його у відкритий доступ.