Про Єлизавету Крижановську я дізналася пʼять років тому, у кулуарах парламенту. Я сиділа на підвіконні, очікуючи на чергового депутата, до мене підійшов колега, ми розговорилися про їжу, він розповів мені про Крижановську, яка працювала ресторанним критиком у газеті «Капітал» — так все й склалося. Саме з її замітки я дізналася про хот-доги Bistro Bistro.
Ріжки з фореллю і цукіні, рецепт на чотири порції
Ріжки — 400 г
Цукіні — 500 г
Вершковий сир (ми взяли «Філадельфію») — 200 г
Копчений лосось скибочками (можна взяти свіжий, слабосолоний або копчений — хто який більше любить, або форель, ми взяли слабосолону форель) — 200 г
Тертий пармезан — 40 г
Червона цибулина — 1 шт
Часник — 2 зубчики
Апельсин — 1 шт
Молоко — 125 мл
Базилік — 1 пучок
Сіль, перець — за смаком.
Спочатку Єлизавета просто готувала для свого чоловіка, журналіста Тимура Дорофеєва та численних друзів, які ходили до них у гості. «Тоді був дуже популярний «Живий Журнал», і Тимур сказав, що мені потрібно вести блог», — розповідає Крижановська.
Завдяки ЖЖ вона потрапила на вечірки «ГастроСреды», де збиралися всі київські ресторатори, і стала їхнім постійним резидентом.
Там Крижановська познайомилася з Яковом Лівшицем — він спробував емпанадас за її рецептом і запропонував ввести їх в меню мережі Aroma. Заодно Крижановська писала для різних журналів, а коли Тимура Дорофеєва призначили головредом «Капітал Time», перейшла туди на роботу. Рахунки з ресторанів вона оплачувала сама. Вона була однією з небагатьох, хто в Україні робив як Рут Рейчл — ресторанний критик The New York Times.
Готувати Крижановська не переставала. Із «Живого Журналу» вона переїхала у Facebook і створила там закрите співтовариство для друзів і співробітників. Зараз на своїй сторінці у Facebook двічі на тиждень вона пропонує три страви на вибір, перераховує їдаків у себе в особистих повідомленнях і готує на всіх. Я замовляла у неї кілька страв, зокрема яйця по-шотландськи — вони стали візитною карткою Крижановської та відкриттям для багатьох київських рестораторів.
В її стравах відчувається інтелект. З одного боку, вони прості, а з іншого — приготувати їх могла тільки людина, яка багато читала про їжу і багато готувала. Саме тому рецепт простої страви — пасти — ми попросили у Крижановської.
Після карантину вона повертається годувати завсідників «Торфу» — бару без вивіски, куди не забреде випадкова людина з вулиці: спочатку потрібно подолати металеву фіртку, круті темні сходи до підвального приміщення і двері на замку. За пультом у «Торфі» легко можна зустріти екснардепа Мустафу Найєма, а за барною стійкою — Петра Чернишова, колишнього президента «Київстару».