«Ми продовжуємо не реформи Супрун, а правильні перетворення». Нова глава МОЗ Зоряна Скалецька дала велике інтервʼю виданню «Страна.ua» — переказуємо в шести тезах

Автор:
Катерина Коваленко
Дата:
«Ми продовжуємо не реформи Супрун, а правильні перетворення». Нова глава МОЗ Зоряна Скалецька дала велике інтервʼю виданню «Страна.ua» — переказуємо в шести тезах

Sergii Kharchenko / NurPhoto via Getty Images

Нова міністр охорони здоровʼя Зоряна Скалецька дала перше інтервʼю на цій посаді виданню «Страна.ua». У ньому вона розповідає про звільнення старої команди своїх нових заступників та впровадження медреформи. Скалецька обіцяє реформувати «вторинку» (спеціалізовану медичну допомогу) й урівняти зарплати лікарів. Коротко переказуємо інтервʼю міністра.

Про стару команду. Була розмова [на зустрічі з Уляною Супрун] про важливі питання з керівниками директоратів [міністерства]. І вони сказали, що всі в понеділок [перший робочий день Скалецької] не вийдуть. Це їхній вибір, я подякувала їм за виконану роботу. У понеділок на робочому місці були тільки держсекретар і я. Мої заступники ще чекали офіційного призначення на посаду й не мали повноважень на підписи. Більшість людей, які при Супрун працювали в МОЗ, досі тут працюють. Наприклад, у пресслужбі начебто ніхто не звільнився. І ніхто нікого не звільняв.

Про своїх заступників

Заступників Скалецької Андрія Семиволоса та Михайла Загрійчука називають «людьми голови комітету ВР із питань охорони здоровʼя, депутата від «Слуги народу» Михайла Радуцького». Заступницю Младену Качурець — «людиною Супрун».
. Я знала особисто Олену Симоненко за проєктами «Офісу реформ»
Раніше Симоненко працювала старшою проєктною менеджеркою «Офісу реформ» при Кабміні.
. Я її бачила в роботі. Те ж можу сказати й про [гендиректора медичної компанії «Мій лікар»] Андрія Семиволоса. Знаю його давно. [Керівника медичного центру сектора Офісу ефективного регулювання] Младену Качурець я теж знаю за навчанням у «Могилянці», вона моя студентка. Що стосується [хірурга, наукового співробітника Національного інституту хірургії і трансплантології імені О. О. Шалімова] Михайла Загорійчука, то нам потрібна була в команду людина з медичного співтовариства, яка знає англійську, і в якої немає поганих репутаційних історій. Рішення щодо призначень у МОЗ я ухвалюю сама. Мої заступники поки працюватимуть за дорученнями, в них не буде повної свободи дій.

Про продовження медреформи, розпочатої Супрун. Ми продовжуємо не реформи Супрун, а всі правильні перетворення, які реалізовували різні команди до нас. Однозначно має сенс використовувати й напрацювання команди Супрун. Зміни в фінансуванні «первинки»

Первинна медична допомога (послуги сімейного лікаря, терапевта чи педіатра).
і «вторинки»
Спеціалізована медична допомога (наприклад, послуги лора, кардіолога, офтальмолога).
та перерозподіл бюджетних коштів продовжуватимуться, але ризики для громадян ми мінімізуємо.

Про реформу «вторинки». Реформа «вторинки» поки ще сирувата для запуску. [У планах запуск реформи призначений] на квітень 2020 року. [Щоб почати реформу,] «вторинка» повинна перейти на комунальне некомерційне підприємство

Лікарні перестануть бути бюджетними установами та отримають більше свободи. Наприклад, зможуть самі регулювати зарплати для працівників, отримувати інше фінансування (крім державного), вирішувати поточні організаційні питання.
. У регіонах рішення [про реорганізацію районних лікарень у некомерційні підприємства] повинні ухвалити районні ради. Потрібно проводити серйозну роботу з місцевою владою, [тому що] деякі можуть заблокувати процес.

Про зарплати лікарів. У різних регіонах різна ситуація [з зарплатами лікарів первинної допомоги]. Зарплата [лікаря] 5—7 тисяч гривень при тому, що є і [лікарі, які отримують] 25 тисяч за ту саму кількість пацієнтів. Ми хочемо встановити нижню межу не менш ніж 30%

Зараз найбільше державних грошей отримує та лікарня, у якій більше пацієнтів. Але керівники самі вирішують, на що їх витратити. Іноді більше грошей витрачають, наприклад, на ремонт, ніж на зарплати лікарям. Скалецька пропонує, щоб мінімум 30 відсотків від виділених для лікарні грошей ішли на зарплати.
від тарифу. Йдеться про 10 тисяч гривень [мінімальної зарплати для лікаря] попередньо.

Про поради у Facebook. Комунікацію з населенням я проводитиму, але не так, як це робила Супрун

У своєму Facebook Уляна Супрун регулярно дає поради пацієнтам і розвіює міфи про хвороби. Наприклад, чи потрібно вакцинуватися, як розпізнати депресію чи побороти головний біль.
. Буду пояснювати, як правильно отримувати послуги сфери охорони здоровʼя. Як комунікувати з лікарем, про що в нього обовʼязково потрібно запитати на прийомі. Щоб не було так, що зʼїв смажену ковбаску, і всі старання лікаря та все лікування пішли нанівець, тому що на прийомі забули обговорити дієту.