Чотирнадцятого вересня премʼєр-міністр Олексій Гончарук на форумі YES відповів на три запитання молодих лідерів. Одне з них було про те, що його лякає («Мій кабінет», — відповів Гончарук); два — про те, чому глава МВС Арсен Аваков зберіг свою посаду. «На перехідний період не найгірший варіант — залишити міністра, який відповідає за сферу безпеки. ...Ця сфера та сфера фінансів — найуразливіші», — пояснив премʼєр.
Рішення залишити Авакова в уряді фракції «Слуги народу» далося непросто. Керівники фракції розповідають, що, крім посади глави МВС, Авакову на вибір пропонували посаду секретаря Ради національної безпеки і оборони або віцепремʼєр-міністра. Замінити його, у цьому випадку, мав нинішній голова Національної поліції Сергій Князєв. Але Аваков вирішив, що краще залишитися на своєму місці, і президент Володимир Зеленський переконав своїх соратників, що гідної заміни міністру немає. А голова ОП Андрій Богдан у розмові з кореспондентом theБабеля натякнув, що з Арсеном Аваковим домовилися під час президентських виборів: «[Він] не допустив фальсифікацій. У нас є за і проти, є громадська думка, але ми завжди додержуємо свого слова».
Під час виборів Аваков публічно допомагав команді Зеленського та реагував на скарги «ЗеКоманди» щодо прослуховування і стеження . За інформацією theБабеля, міністр також зустрічався з бізнесменом Вадимом Столаром, якого називали «архітектором передвиборчих сіток» Петра Порошенка в Києві й Одесі. За словами джерела з оточення Авакова, після зустрічі міністра зі Столаром розвиток «сіток» припинився.
Один з керівників фракції СН каже, що Аваков зберіг посаду, прийнявши кілька умов влади. Одна з них — погодження заступників із президентом і його командою. «Своїх заступників Аваков має погоджувати з премʼєр-міністром, тому що Кабмін погоджує заступників, а Кабмін — це наша команда», — пояснює Богдан.
Одного з заступників Авакова Кабмін звільнив — Вадима Трояна. За попередньої влади Аваков відстояв Трояна перед президентом, коли в будинку у того Генпрокуратура проводила обшуки. Аваков також прийняв відставку трьох заступників Нацполіції.
Ще один удар по Авакову — президентський законопроєкт про перепідпорядкування Нацгвардії. Передбачається, що вона вийде зі структури МВС і стане окремим відомством, підзвітним тільки президенту. «Якщо президент відповідає за Збройні сили, то логічно, що до нього переходить і Нацгвардія. Є ідея перепідпорядкувати ще центральний орган виконавчої влади (ЦОВВ) прикордонної служби та ЦОВВ Державної служби України з надзвичайних ситуацій», — розповідає один з нардепів від СН.
Але поки це тільки плани — документ вирішили відкласти та доопрацювати. Богдан вважає, що у країні має бути баланс: частину Нацгвардії — підрозділи, які воюють на фронті, — треба віддати Міноборони; конвойні та судові служби повинні залишитися в МВС, а підрозділи, які забезпечують порядок, слід підпорядкувати президенту. Богдан каже, що зараз над цією новою формулою працюють.
Національну поліцію вже позбавили Управління з боротьби з економічною злочинністю (УБЕЗ). Гончарук пояснив, що МВС більше не стикатиметься з бізнесом, а ліквідований департамент перетворять на Національне бюро фінансової безпеки та підпорядкують Мінфіну.
Нардеп від «Слуги народу» і керівник комітету Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський розповідає, що далі Авакова попросять продовжити реформу МВС і поліції. Насамперед йдеться про реформу кримінального блоку поліції та визначення статусу слідчих — хто і на яких підставах може претендувати на цю посаду. Кілька депутатів СН розповідають, що Аваков працюватиме за чітким KPI, і його роботу, за словами нардепа від СН Микити Потураєва, оцінять у грудні.
«Аваков зіграв позитивну роль у долі нової команди. Йому видали проїзний у «Слузі народу», у СВ-вагон. У нього є нова команда, є можливість вписатися, а є можливість не вписатися», — коментує перспективи Авакова у владі його друг бізнесмен Ігор Коломойський.
Співрозмовник з найближчого оточення Авакова розповідає, що той взагалі міг би піти під оплески, тому що він чесно провів вибори та реформу поліції. Але він залишився у кріслі, яке насправді є електричним стільцем. Аваков ставить питання щодо законопроєкту про Нацгвардію і не погоджував з командою президента кандидатуру Антона Геращенка на посаду заступника міністра.
Сам Аваков про своє майбутнє і нинішні плани влади щодо МВС нічого говорити не хоче та обмежився однією фразою: «У цього президента моя заява про відставку буде завжди на столі».