Справа триває вже 2 роки. Київрада перейменувала Московський проспект на проспект Степана Бандери у липні 2016 року. Вже в серпні Бережна подала позов. Ще через рік депутати проголосували за перейменування проспекту Ватутіна на честь Романа Шухевича, Бережна подала до суду, і окружний суд заборонив публікувати це рішення. Що це означає? Що рішення про перейменування не можна було подати на підпис голові і оприлюднити, — а значить, воно не набрало чинності.
Але це не зовсім так. Є позиція Верховного суду: перейменування — це акт індивідуальної дії, він набуває чинності з моменту прийняття, а не з моменту опублікування. Тому Київська міська рада вважала, що рішення про перейменування набуло чинності. Сторона позивача Бережної вважала, що не набуло. Оцінки процесу ніхто не давав, тому щодо Шухевича питання досі спірне. А от проспект імені Степана Бандери і досі є проспектом Степана Бандери.
Як суд обґрунтовував рішення скасувати перейменування, ми не знаємо, через те що оголосили лише результативну частину. Ми зараз чекаємо на повний текст, щоб зрозуміти підстави і потім подавати апеляцію. Олена Бережна зазначала три мотиви:
- Проспект Московський і проспект Ватутіна не підпадають під закон про декомунізацію.
- Друга підстава — невідповідність історичної довідки.
- Ще одна підстава — не було враховано думку громадян. Бережна збирала підписи, подавали петиції проти перейменування.
Чому усі ці аргументи спірні?
- Проспекти перейменували не через закон про декомунізацію. Назви змінили загальним порядком.
- До рішення слід долучати історичну довідку. Але Київську міську раду ніхто не зобов’язує перевіряти її на відповідність, вона просто має бути. У цій справі вона була.
- Згідно з законодавством, думка громадян не є обов’язковою для міської ради. Рішення депутати приймають на власний розсуд після проведення опитування. Воно було проведене на сайті.
Тому, які підстави мала суддя, щоб задовольнити рішення, нам невідомо. Наразі проспект Бандери залишається зі своїм ім’ям до рішення апеляційного суду.
Що каже Київський окружний адміністративний суд: «Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення у справі про перейменування проспекту Генерала Ватутіна на проспект Романа Шухевича, а Московського проспекту на проспект Степана Бандери, розгляд якої тривав з серпня 2016 року. Суд задовольнив частково позов ГО «Єврейська правозахисна група» та ГО «Антифашистська правозахисна ліга» до Київської міської ради (КМР) і визнав протиправними та скасував відповідні перейменування. Зазначене рішення ухвалене судом, зважаючи на порушення процедури щодо перейменування проспектів Московського та Генерала Ватутіна, а також у зв’язку з відсутністю належного обґрунтування прийняття даних рішень. Також судом при розгляді зазначеної справи прийнято до уваги значний суспільний інтерес, який відображений і в петиціях проти перейменування, чого не було враховано КМР під час вчинення дій щодо зміни назви проспектів».