Банківська система в Луганську зупинила роботу після початку бойових дій у 2014 році. Спочатку в місті відключили банкомати, потім українські банки пішли на підконтрольну територію, а російські свої філії відкривати не стали, побоюючись міжнародних санкцій. Єдиний працюючий банк — «Держбанк ЛНР» — ще торік здійснював операції лише з готівкою. Враховуючи, що багато жителів окупованої території отримують українські пенсії на картки і тільки на них можуть отримати грошові перекази від родичів, відсутність банківської системи стала проблемою. Почалися також перебої з виплатами зарплат: гроші видавали лише готівкою в касах, куди шикувалися величезні черги.
Мешканці «ЛНР» вже у 2015-му навчилися обходити фінансову блокаду. Відкрилися перші центри з переведення в готівку грошей з українських карток. Як розповів theБабелю співробітник одного з таких центрів, гроші для них завезли в одному з гуманітарних конвоїв з Росії. (Ми не називаємо імена та прізвища наших джерел з міркувань безпеки.) «Дві фірми з РФ постачали гуманітарку і гроші, — розповідає він. — З них повинні були сформувати частину бюджету і банківський резерв. Якусь частину вкрали наближені до Плотницького, а якась частина пішла на організацію ПКЦ».
«Перший комерційний центр» — перша «легальна» фірма з переведення в готівку грошей, яку підтримуює влада «ЛНР». Центр відкрився в березні 2015 року і з того часу постійно відраховує гроші у вигляді податків до «бюджету ЛНР». До цього зняти гроші з карти пропонували дрібні приватники. Вони володіли незначним запасом готівки, тому великі суми готівки через них не проходили.
ПКЦ поставив справу на потік. Він пропонував більше послуг, ніж приватники: перекази через Western Union з будь-якої точки світу, переведення в готівку електронних грошей WebMoney, KIWI, перекази з Росії за системою «Золота корона», перекази з карток ПриватБанку. Поступово на ринку залишився лише ПКЦ, усі маленькі контори закрило «міністерство держбезпеки».
З 2018 року в Луганську запрацювали банкомати, які колись належали ПриватБанку. Зняти в них гроші можна тільки з картки «Держбанку ЛНР» — це зроблено, щоб спростити виплату зарплат. Розплачуватися такими картками в інтернеті не можна. POS-термінали на окупованих територіях встановили нещодавно і лише в декількох супермаркетах Луганська. До цієї події «Держбанк ЛНР» випустив рекламний ролик.
Єдина можливість зняти гроші з картки іншого банку — скористатися послугами ПКЦ. Схема роботи комерційного центру проста. Щоб перевести гроші з Києва до Луганська, людині на окупованій території потрібно прийти у відділення ПКЦ. Там видають реквізити — ПІБ власника і номер картки. Людина повідомляє реквізити своєму родичу або другу, який живе на підконтрольній території. Той переказує гроші на картку. Після цього клієнт ПКЦ отримує гроші готівкою в касі, з відрахуванням комісії, розмір якої залежить від валюти і перерахованої суми.
Щоб перевірити роботу центру, ми спробували переказати гроші в окупований Стаханов. Спочатку написали в чат оператора ПКЦ на сайті і отримали відповідь.
«Для отримання переказу з України Вам необхідно звернутися в будь-яке наше відділення для взяття реквізитів карти. Реквізити укр картки можна взяти тільки прийшовши особисто на відділення. Комісія на зняття до 20 000 грн — 6,99%, якщо Ви знімаєте в гривні, 4,99% — якщо в рублі, від 20 000 грн. — 5,99%, якщо в гривні і 3,99%, якщо знімаєте в рублі».
Потім житель міста прийшов у відділення, отримав реквізити картки ПриватБанку з імʼям та прізвищем і назвав суму переказу. Після, вже в Києві, через «Приват-24» відправили гроші на картку. Щойно вони були списані, людина у Стаханові отримала суму в рублях з відрахуванням пʼяти відсотків. Уся операція зайняла не більше семи хвилин. Електронні чеки є в розпорядженні редакції.
З відсотками центр дурить клієнтів. Коли сума 20 тисяч і відсоток має бути меншим, суму ділять на декілька частин. «Розбили на два чеки, 14 і 15 тисяч, і оскільки суму розбили, у відсотках взяли вже не шість, а сім. Мало того, що й так чималий відсоток беруть, ще й розводять», — пише клієнтка центру Марія Руденко.
За словами співробітника центру, за минулий рік гроші з підконтрольної території переказували понад 300 тисяч разів. Переважно це були невеликі перекази від родичів, але їхня сукупна сума перевищила 200 мільйонів гривень.
Як потім гроші з українських і російських карт потрапляють до окупованого Луганська? Готівкою. Їх знімають, а курʼєри перевозять через неконтрольовану ділянку кордону. Невеликі суми проносять через пропускні пункти. Гроші повертаються в касу ПКЦ.