Зеленський просить парламент ратифікувати Римський статут. Кажуть, після цього українських військових почнуть судити в Гаазі. Це правда? Ні, не почнуть! Пояснюємо чому

Автор:
Оксана Коваленко
Редактор:
Катерина Коберник
Дата:
Зеленський просить парламент ратифікувати Римський статут. Кажуть, після цього українських військових почнуть судити в Гаазі. Це правда? Ні, не почнуть! Пояснюємо чому

Анастасія Лисиця / «Бабель»

Пʼятнадцятого серпня президент вніс до парламенту законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). Сам статут — це міжнародний договір, який у 1998 році ухвалили 92 країни

Це сталося на Римській дипломатичній конференції 17 липня 1998 року.
. Він став основою для створення МКС і чітко визначив перелік злочинів, які суд має право розслідувати — це воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і злочини агресії. Після повномасштабного вторгнення Україна робить все, щоб у МКС довести винуватість Росії за кожним із цих пунктів
Найважче довести злочин агресії.
. Україна підписала статут у 2000 році, але досі не ратифікувала. Тож ініціативу президента багато українських і міжнародних правників сприйняли схвально. Однак деякі військові та опозиціонери заявили, що ратифікація дозволить росіянам через МКС притягувати до відповідальності українських військових, а це зараз не на часі. Насправді це не так. Пояснює кореспондентка «Бабеля», юристка Оксана Коваленко.

Після ратифікації статуту українських військових зможуть судити в МКС?

Ні, бо МКС може це робити вже десять років. Адже 25 лютого 2014 року, після розстрілів на Майдані, Верховна Рада прийняла заяву до МКС

Їі Україна передала в МКС в квітні 2014 року, з того моменту суд має юрисдикцію в Україні
, якою визнала його юрисдикцію на всій території щодо подій після 21 листопада 2013 року, тобто від початку Євромайдану. Тоді це стосувалося лише злочинів проти людяності.

У лютому 2015-го, вже після того як Росія розпочала війну проти України і анексувала Крим, а також захопила частину територій Донецької і Луганської областей, парламент розширив юрисдикцію МКС і на воєнні злочини

Україна подала цю заяву в МКС у березні 2015 року
. Юрисдикція не мала жодних обмежень — під неї підпадали всі, хто коїв найтяжчі міжнародні злочини на території України, зокрема українські військові, вище командування і високопосадовці.

Тобто після ратифікації для українських військових нічого не зміниться?

Якраз навпаки. Україна планує ратифікувати статут з однією обмовкою: протягом семи років з моменту ратифікації МКС не матиме юрисдикції над громадянами України.

Тобто українських військових і високопосадовців сім років не можна буде покарати за злочини?

Знову ні. МКС — не єдина судова інстанція. Він розслідує злочини громадян, яких відмовляються судити в них на батьківщині. Україна намагається дотримуватися міжнародного гуманітарного права — зокрема через це з 2014 року МКС не видав жодного ордера на арешт українців. Якщо порушення трапляються, їх розглядають місцеві суди, як, наприклад, це було з колишнім добровольчим спецпідрозділом «Торнадо». Його бійців затримали і звинуватили у вбивствах, зґвалтуваннях і тортурах. У червні 2015 року батальйон розформували.

Крім того, навіть якщо протягом семи років Міжнародний кримінальний суд не зможе переслідувати українських військових, у низці країн діє принцип універсальної юрисдикції. Він дозволяє державам розслідувати воєнні злочини, скоєні будь-де і будь-ким.

Ми 24 роки жили без ратифікації статуту, навіщо це зараз?

  • Ця вимога є в Угоді про асоціацію з ЄС. Якщо Україна хоче в Євросоюз, статут треба ратифікувати.
  • Крім зобовʼязань перед МКС, які Україна взяла на себе в 2014 році
    Україна має співпрацювати з МКС без затримок, за запитом тимчасово арештовувати і видавати людей, вилучати потрібні документи чи, навпаки, вручати їх, проводити обшуки, захищати потерпілих і свідків тощо.
    , після ратифікації країна нарешті отримає і права. Наприклад, зможе впливати на вибір суддів і прокурора МКС, сама зможе висувати свого суддю, голосуватиме за бюджет суду, впливатиме на зміни в Римський статут, якщо їх ініціюють. Все це дозволить ефективніше співпрацювати з МКС у розслідуваннях злочинів росіян.
  • Щоб опоненти не звинувачували Україну в подвійних стандартах. Зокрема в тому, що зараз вона вимагає від інших країн виконувати ордери МКС на арешт низки російських високопосадовців, в тому числі Володимира Путіна, а сама досі не ратифікувала статут.
  • Щоб потерпілі від російських злочинів українці могли отримати компенсації зі спеціального цільового фонду МКС. Після ратифікації Україна зможе впливати на розподіл коштів фонду.

Все-таки уточніть — кожен український військовий, який скоїть злочин, може опинитися в МКС?

Якщо його відмовиться покарати українське правосуддя, то суто теоретично — так. На практиці, якщо мова про збройні сили, суд займається переважно високопосадовцями і командуванням — ганятися за звичайними військовими в МКС немає часу і ресурсів. Цей принцип працює в обидві сторони — міжнародні експерти попереджають, що покарати всіх російських воєнних злочинців суд не зможе.

Президент шукає голоси депутатів, щоб ратифікувати статут і покарати Росію в МКС, а ми — ваші донати, щоб писати про злочини росіян в Україні: 🔸 Buy Me a Coffee, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected]