У квітні Запорізьку АЕС атакували «невідомі» дрони. Окупанти звинуватили Україну. У ГУР кажуть: це російська школа операторів БпЛА «Архангел» тренує нові екіпажі

Автор:
Олександр Мʼясищев
Редактори:
Юліана Скібіцька, Катерина Коберник
Дата:
У квітні Запорізьку АЕС атакували «невідомі» дрони. Окупанти звинуватили Україну. У ГУР кажуть: це російська школа операторів БпЛА «Архангел» тренує нові екіпажі

Анастасія Лисиця / «Бабель»

У квітні 2024 року Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило: Запорізьку АЕС щонайменше тричі атакували «невідомі дрони». Це перші удари по станції з листопада 2022 року — тоді її обстріляли росіяни й пошкодили частину обʼєктів. В останніх атаках російська пропаганда звинуватила Україну і зробила це раніше, ніж про обстріли заявило МАГАТЕ. Щодо кількості обстрілів дані агентства і окупантів теж розходяться — три проти пʼяти. Український Генштаб дав свою коротку офіційну версію: росіяни планують на станції чергову провокацію «під чужим прапором». «Бабель» поспілкувався з головою Нікопольської районної держадміністрації Євгеном Євтушенком, представником Головного управління розвідки (ГУР) полковником Андрієм Черняком, а також власними джерелами в ГУР. Вони стверджують: FPV-дрони із ЗАЕС запускають росіяни, а від атак страждають цивільні обʼєкти, які розташовані поблизу. Що відбувається навколо станції.

МАГАТЕ вперше повідомило про атаку дронів 7 квітня, ще дві зафіксували 9 і 18 числа. Суттєвої шкоди ЗАЕС ці удари не завдали: 7 квітня дрон пошкодив обладнання для спостереження і звʼязку, обгоріла верхня частина купола шостого енергоблока. Дрони також вибухали біля навчального центру персоналу і поблизу цеху з виробництва кисню й азоту. За даними МАГАТЕ, від одного з дронів росіяни відстрілювалися з даху шостого енергоблока. Згодом цей дрон вибухнув біля одного з корпусів реактора. Хто саме атакував станцію — МАГАТЕ не повідомило. Його гендиректор Рафаель Гроссі лише сказав, що в останні місяці над ЗАЕС і Енергодаром стало літати більше дронів. «Бабель» двічі намагався уточнити цю інформацію в агентстві, але відповіді на запит не отримав.

За два дні до першої заяви МАГАТЕ росіяни звинуватили в атаках Україну. З 5 по 18 квітня вони нарахували п’ять атак і назвали це «ядерним тероризмом».

Насправді дрони з території ЗАЕС запускають росіяни, каже полковник ГУР Андрій Черняк. Вони користуються тим, що у півторакілометровій зоні довкола ЗАЕС вести вогонь у відповідь ЗСУ заборонено. Пускові майданчики знаходяться біля шостого реактора станції та біля навчально тренувального центру персоналу, уточнює співрозмовник в ГУР, який попросив не називати його імʼя. Також для цього використовують територію ставка-охолоджувача ЗАЕС. Цей майданчик зручний з кількох причин. По-перше, охолоджувач розташований біля Дніпра. Щоб атакувати Нікопольську громаду, дронам треба подолати менше ніж пʼять кілометрів. По-друге, поруч зі ставком є ліс, звідки оператори дронів можуть працювати, залишаючись непоміченими. Й останнє, наприкінці лютого 2024-го росіяни дозволили МАГАТЕ обстежити периметр басейна-охолоджувача, але з листопада минулого року не підпускають співробітників агентства до ізоляційних воріт басейну. Після вибухів дронів доступ не поновили.

Басейн-охолоджувач ЗАЕС.

Google Maps / «Бабель»

Саме з листопада 2023 року росіяни системно атакують дронами узбережжя Нікопольщини

Вони перебувають на березі колишнього Каховського водосховища.
.

«Дуже часто дрони атакують цивільні будинки чи автомобілі, — розказує очільник Нікопольської РДА Євген Євтушенко. — Щодня на Нікопольщину запускають від 5 до 13 FPV. Кожен несе 2 кілограми бойової частини з пластидом і флешетами. Росія запускає дрони не тільки зі станції, а також з Енергодару, Камʼянки Дніпровської і села Водяне».

Екіпажі на території ЗАЕС тренує російська школа операторів БпЛА «Архангел», яка також виробляє FPV-дрони. За даними ГУР, з другої половини 2022 року ця школа тренує російських військових і «добровольців», які згодом підписують контракти з армією рф. Співрозмовник у ГУР розповідає: дві навчальні бази «Архангела» діють у селі Заозерне біля Євпаторії в окупованому Криму й в Мелітополі, а Енергодар і ЗАЕС росія використовує як безпечний майданчик, щоб тренувати екіпажі.

Фінансує і курує цю «школу» Головне управління Генштабу Збройних сил росії

Колишнє Головне розвідувальне управління.
. Допомагають росіянам очільник окупаційної адміністрації Запорізької області Євген Балицький
Колишній нардеп від забороненої партії «Опозиційний блок». На початку повномасштабного вторгнення рф він одним з перших публічно підтримав російських окупантів. Росіяни призначили його «губернатором» на захопленій частині Запорізької області. У червні 2023 року Україна засудила Балицького до 15 років увʼязнення з конфіскацією майна.
та «волонтерські» структури росії. За даними ГУР, росіяни почали використовувати зону ЗАЕС для навчань і «заліків» FPV-операторів ще влітку 2023 року.

Частину російських дронів в районі ЗАЕС ЗСУ знешкоджують системами РЕБ. FPV втрачають керування і падають — або на території станції, або у Дніпровське водосховище.

МАГАТЕ неодноразово пропонувало створити на ЗАЕС демілітаризовану зону, росія публічно виступала проти.

Російський окупант та самопроголошений мер Енергодара Андрій Шевчик на ЗАЕС.

Getty Images / «Бабель»

ЗАЕС має протриматись до перемоги, а «Бабель» доживе до неї завдяки вашим донатам: 🔸 у гривні, 🔸 Buy Me a Coffee, 🔸 Patreon, 🔸 PayPal: [email protected].