Навіщо взагалі потрібні віялові відключення?
Правильно це називати «графіки аварійних відключень». Їх запроваджують для того, щоб вирівняти баланс в енергосистемі. Процес енергопостачання — безперервний. Це означає, що кожної миті треба споживати стільки ж електроенергії, скільки її виробила енергосистема. Без цього балансу система не буде стійкою та вийде з ладу ― наприклад, так сталося, коли споживачі намагалися використати більше енергії, ніж її було в системі, бо росіяни знищили великі генератори на ТЕЦ.
Систему можна захистити від цього. Є автоматичне регулювання, а коли воно не справляється, вводять ручний режим ― або вимикають генерацію, або відключають споживачів. Якщо цього не зробити, система розсинхронізується
Графіки аварійного відключення ― це і є ручний режим керування системою. Це дозволяє вирівняти баланс до того рівня, коли можна перейти на автоматичне регулювання ― ручний режим регулювання залучає дуже багато ресурсів. Диспетчер каже, наскільки треба розвантажити систему, й енергокомпанії відключають достатню для цього кількість споживачів. Не можна вимикати тільки обʼєкти критичної інфраструктури ― водонасосні станції, лікарні.
Якщо я вимкну пралку, це справді допоможе зберегти енергосистему країни? Це ж лише пралка.
Звісно, допоможе. Наприклад, пральна машина в режимі нагріву споживає 3 000 Вт
Розвантажувати систему важливо в пікові години ― тобто від 08:00 до 11:00 та від 17:00 до 23:00. Тому, наприклад, під час прання чи використання електропічки радять застосовувати відкладений старт ― запланувати його на ніч або на обід, коли навантаження на систему менше. Це елементарні правила культури користування. А якщо у вас стоять багатозонні лічильники
Чи можуть аварійні відключення зашкодити приладам?
Ні. Вони можуть впливати на роботу дуже точної електроніки ― таке зазначають у техпаспорті. Це специфічне обладнання, тому у вас воно навряд чи є. А от побутовим приладам проблеми не загрожують — якщо вимкнули електрику, коли працює електрочайник, він не згорить. Але деякі побутові прилади виходять з ладу через раптове включення. Наприклад, холодильник.
То треба завчасно вимикати прилади, якщо знаєш, що вимкнуть світло?
Є сенс вимкнути прилад, якщо електроенергія вже зникла, ― до її повернення. Але можна вчинити простіше ― встановити реле контролю напруги. Напруга в мережі загалом стабільна, але вона може коливатися в межах будинку через проблеми в комунікаціях. Реле можна купити в магазині, це коштує недорого ― 500―700 гривень. Його встановлюють у розетку і вибирають межі контролю ― наприклад, 198 і 230 вольт
А чи є особливо небезпечні для електромережі прилади?
Так ― ті, що мають найбільші показники навантаження на мережу. Про це можна дізнатися з техпаспорта або з наліпки на самому приладі. Наприклад, це кондиціонер і пралка, обігрівач, електрочайник, праска, бойлер.
Складається враження, що вмикати не можна взагалі нічого. Чи щось таки можна?
Телевізор, наприклад. Ноутбуки, планшети, телефони теж споживають небагато. Роутер ― узагалі мізер.
А коли краще заряджати телефони та ноутбуки? Можна лишати зарядку на ніч?
Так, це краще, ніж заряджати вдень. Також можна за ніч зарядити павербанк і потім цілий день з нього заряджати телефон чи ноутбук. Особливих вимог до зарядок немає ― телефон не створює великого навантаження на мережу.
Гаразд, усе ніби зрозуміло, але як бути взимку, коли настануть холоди? Усі ж говорять про те, що цьогоріч буде особливо складно. Як без обігрівача?
Я не пропоную зовсім відмовитися від обігрівачів, просто їх можна використовувати по-різному. Наприклад, придбати обігрівач із підключенням до Wi-Fi та регулювати температуру чи вмикати його незадовго до повернення додому і приходити в уже комфортні умови, а не перегрівати квартиру.
Також буває, що людина живе у квартирі на кілька кімнат сама. Тоді можна теплоізолювати й обігрівати лише основну для вас кімнату, а в інших закрити двері та утеплити їх. Буває, що для сну люди встановлюють намет у кімнаті та нагрівають лише його. Можна спати у спальнику, використовувати електропростирадло чи електроковдру. На вікна, через які втрачається багато тепла, можна наклеїти теплоізоляційну віконну плівку.
А взагалі для початку я раджу провести тепловізійну діагностику будинку. Це можна зробити навіть на інфрачервону камеру телефону. Завдяки цьому ви побачите, де саме в будинку втрачається найбільше тепла, і зможете точково це виправити.
Є якийсь інший спосіб зменшити навантаження на мережу?
Немає. Можна вмикати прилади тільки за необхідності та шукати альтернативу. Наприклад, якщо хочете чаю, закипʼятіть воду на газовій плиті, а не в електрочайнику. Використовуйте термос. Змініть звичайні лампи на LЕD (світлодіодні). Нагрійте бойлер до максимуму і вимкніть.
Гаразд, припустимо, я це все зроблю. А як зменшити навантаження на весь багатоквартирний будинок?
По-перше, можна замінити всі лампи на менш енергозатратні діодні ― на сходових майданчиках, у підʼїзді. Можна встановити датчики руху, щоб світло вмикалося лише там, де в ньому справді є потреба. Можна також менше користуватися ліфтом ― чому б не пройти кілька поверхів? Але головне ― поквартирно зменшувати навантаження.
Здається, на дачі або в селі буде простіше. Чи буде корисно для мережі, якщо я переїду?
Якщо у вас немає необхідності жити в місті, а приватний будинок опалюється дровами, то краще переїхати. Це дуже знизить навантаження на інфраструктуру міста. До того ж каналізаційні насоси, наприклад, теж працюють на електриці, і якщо вони не модернізовані, то споживають багато енергії. Що менше людей буде в місті їх використовувати, то краще для інфраструктури.
А як щодо переїзду в межах міста? Чи краще буде перебратися в новий будинок? У чому різниця між електромережами старих і нових будинків?
Електромережі старих будинків (тих, яким понад 40 років) розраховані на навантаження значно менші, ніж сьогодні створюють їхні мешканці. Проводка в таких будинках алюмінієва, вона витримує на 40% менше навантаження, ніж мідна, яку використовують у нових і реконструйованих будинках.
До того ж матеріали старіють, контактні зʼєднання можуть із часом руйнуватися. Тож пропускна спроможність мережі стає ще меншою. Мережу старих будинків легше перевантажити. А це майже завжди ― перегрів і займання. Створити умови для пожежі може саме це, але аж ніяк не перепад напруги в мережі, де всі контакти надійні.
Як дізнатися, чи проводка в будинку нормальна?
Не спеціалісту достатньо тільки оглянути щиток, не торкаючись до нього. Це важливо. На що ви можете звернути увагу? По-перше, колір дротів має бути однаковим по всій їхній довжині. Чорнота, вицвітання, точкові зміни можуть бути ознакою поганого контакту. По-друге, шум або запах горілого теж мають насторожити. Якщо ви помітили такі ознаки, не намагайтеся розібратися самостійно ― треба викликати фахівця.
Чи є сенс мати вдома вогнегасник? Який?
У цьому є сенс тільки тоді, коли ви добре знаєте, як ним користуватися. Насправді, це не так просто. Та й через велику кількість горючих матеріалів у сучасних квартирах пожежа розвивається швидко, тому часу на використання вогнегасника може бути замало.
Якщо у вас є вогнегасник, яким ви вмієте користуватися, тримайте його на видному і доступному місці. Один вогнегасник розрахований на 5—7 квадратних метрів, тобто що більша площа, то більше їх має бути ― або ж треба шукати пристрій більшого обʼєму. І не забувайте, що будь-який вогнегасник треба перезаряджати й обслуговувати. Купувати його можна лише у спеціалізованих магазинах ― як офлайн, так і онлайн. При покупці обовʼязково треба перевірити термін придатності, інструкцію та чи немає пошкоджень. Найкраще обрати вуглекислотний вогнегасник
А взагалі краще не допустити пожежі, аніж гасити її. Тому передусім дотримуйтеся норм пожежної безпеки: не перевантажуйте мережу, не використовуйте саморобні або пошкоджені прилади, не накривайте обігрівачі та відразу знеструмлюйте будинок або квартиру, коли чуєте запах горілого.
«Бабель» зможе прожити без електроенергії, а без вашої підтримки — ні: 🔸 у гривні,🔸 у криптовалюті, 🔸 Patreon,🔸 PayPal: [email protected].