Politico: ЄС розробив план тривалої військової допомоги Україні

Автор:
Ангеліна Шеремет
Дата:

Європейська служба зовнішніх справ розробила план, за яким блоку рекомендується взяти на себе повний список безпекових зобовʼязань перед Україною на довгі роки.

Про це повідомляє видання Politico, яке отримало документ у розпорядження.

Пропозиції охоплюють широкий спектр питань: від постійних поставок зброї для України до продовження військових навчань і тренувань, обміну розвідувальними даними та допомоги у встановленні звʼязків між українськими та європейськими оборонними установами.

У документі йдеться, що членство України в ЄС саме по собі буде зобовʼязанням у сфері безпеки. Щоб допомогти їй досягти цього, ЄС має забезпечити довгострокову і фінансову підтримку, щоб Україна могла відновитися.

Politico пише, що ЄС обмежений у тому, що він може робити у військовому плані. Наприклад, блок може надавати допомогу у військовій підготовці та навчанні, однак не може фактично надати Україні зброю. Натомість ЄС заохочував країни блоку відправляти власну зброю, пропонуючи часткове відшкодування таких пожертв. У документі ця система відшкодування витрат розглядається як основа довгострокової військової підтримки України з боку ЄС, а також йдеться про те, що офіційні особи швидко запропонують план створення спеціального банку грошей для таких зусиль, що функціонуватиме до 2027 року.

У проєкті документа йдеться, що лише цього року ЄС витратить €4 мільярди із фонду на допомогу Україні для закупівлі зброї. Згодом фонд має розвиватися, переходячи від відшкодування витрат на боєприпаси до субсидування спільних закупівель зброї ЄС та складніших і дорожчих систем озброєнь.

Зокрема, у документі стверджується, що ЄС має «співфінансувати» спроби країн закупити ракети та винищувачі у межах довгострокового плану щодо зміцнення протиповітряної оборони України.

Цей документ є продовженням обіцянки лідерів ЄС, яку вони дали в червні під час саміту. Тоді 27 країн заявили, що «готові разом із партнерами зробити свій внесок у майбутні зобовʼязання України в галузі безпеки».

Крім ЄС, над створенням «парасольки» безпеки працюють США, Велика Британія, Німеччина та Франція, що дозволить іншим країнам приєднатися і взяти на себе різні зобовʼязання щодо надання постійної військової допомоги Україні. Окремо НАТО працює над способами модернізації Збройних сил України та підготовки до того, щоб вони приєдналася до військового Альянсу.