Президент Уганди підписав закон проти ЛГБТ — представникам спільноти може загрожувати смертна кара або довічне увʼязнення

Автор:
Ліза Бровко
Дата:

Президент Уганди Йовері Мусевені підписав закон, який посилює покарання для представників ЛГБТ-спільноти. Ідеться про смертну кару й довічне увʼязнення.

Про це пише State House Uganda у Twitter.

У травні законодавці схвалили законопроєкт із поправками, що передбачають найсуворіші покарання за приналежність до ЛГБТ із «обтяжуючими ознаками», — за одностатеві статеві контакти з неповнолітніми, або якщо «правопорушник» є ВІЛ-позитивним.

За законом за неодноразові акти, а також за передачу ВІЛ-інфекції передбачена страта, а за «ЛГБТ-пропаганду» може загрожувати до 20 років ув’язнення.

Підписаний президентом закон можуть оскаржити в суді.

Міжнародна реакція

Правозахисники в Уганді та по світі виступили із засудженням закону як дискримінаційного.

Управління ООН з прав людини вражене драконівським законом. Там вважають, що документ «суперечить Конституції та міжнародним угодам і вимагає негайного юридичного перегляду».

Три найбільші фонди, що працюють з ВІЛ-інфекцією в країнах Африки — ініціатива PEPFAR, Глобальний фонд боротьби з ВІЛ, малярією та туберкульозом, та UNAIDS — опублікували спільну заяву. Закон вони називають прямою загрозою громадському здоровʼю і акцентують на тому, що дискримінація ЛГБТ+ уже призвела до того, що пацієнти бояться звертатися по допомогу.

  • Попередню версію законопроєкту парламент схвалив ще в березні, але Йовері Мусевені запропонував зміни і повернув його для розгляду змін. Тому з нового документа вилучили положення про покарання людей лише за ідентифікацію як ЛГБТ. Згідно з попереднім законопроєктом друзі, родичі та близькі повинні були повідомляти владі про людей, які мають одностатеві стосунки або ідентифікують себе як члени сексуальних меншин.
  • Одностатеві стосунки в Уганді були поза законом і раніше, як і ще більш ніж у 30 країнах Африки. Проте новий закон помітно посилює покарання.
  • США, один із головних торгових партнерів Уганди, ще в березні попереджали Уганду про економічні санкції, якщо закон буде ухвалено. Подібні заходи можуть запровадити й інші розвинені країни.