Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про стягнення з росії репарацій

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію про створення реєстру збитків, завданих Україні внаслідок російської війни.

Про це повідомляє Укрінформ.

На підтримку резолюції висловилися 94 країни, проти — 14, утрималися — 73. Перед цим постійний представник України при ООН Сергій Кислиця представив проєкт документа.

«Пропозиція, яка сьогодні перед вами, є проголошенням того, що росія має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права в Україні. Це підтвердження необхідності створення конкретного механізму відшкодування збитків, який вдихне життя в цю декларацію», — заявив Кислиця.

За його словами, документ містить заклик до держав-членів створити легітимну міжнародну інфраструктуру для подолання наслідків російської агресії проти України, фіксації доказів звірств і «збереження надії на справедливість для мільйонів тих, чиє життя назавжди змінилося через імперські амбіції маленького правителя великої країни».

Кислиця нагадав, що реагуючи на наслідки іракського вторгнення в Кувейт, Рада Безпеки ООН у 1991 році ухвалила низку резолюцій, відповідно до яких було створено комісію та фонд для відшкодування збитків, спричинених війною. Проте рф не дала б змоги ухвалити таке рішення в Радбезі щодо своєї війни в Україні, користуючись правом вето, констатував дипломат.

Постпред наголосив, що росія зруйнувала майже половину українських електромереж та інженерних комунікацій, залишивши мільйони українців без світла, води та опалення напередодні зими. «Звірства, скоєні росіянами на окупованих територіях: убивства, зґвалтування, катування, примусова депортація, мародерство — промовляють самі за себе», — зазначив він, додавши, що мільйони українців були змушені покинути свої домівки й шукати притулку.

Закликаючи підтримати резолюцію, Кислиця наголосив, що не просить «ставати на чийсь бік». «Ми впевнені, що ви всі на боці Статуту ООН, його цілей і принципів, на боці міжнародного права», — сказав він.