Міжнародна група дослідників з Португалії, Данії та Німеччини виявила перший вид динозавра, який жив у Гренландії 214 мільйонів років тому. Про це повідомляє Sky News.
Наукова назва нового виду динозавра вшановує місцеву мову інуїтів — Issi saaneq, що перекладається як «Холодна кістка». Ця травоїдна тварина середнього розміру з довгою шиєю була попередником завроподів (наприклад, брахіозавра — однієї з найбільших наземних тварин в історії).
Перші останки динозаврів — два добре хбережені черепи — виявили ще у 1994 році палеонтологи з Гарвардського університету під час експедицій до Гренландії. Однак тоді ще не було ясно, чи належать вони до зовсім нового виду. Міжнародна група дослідників зараз підтвердила це відкриття в журналі Diversity.
Команда провела мікрокомпʼютерну томографію виявлених кісток, що дозволило створити цифрові 3D-моделі внутрішніх структур і кісток. На думку вчених, черепи належали динозавру-юнакові та майже дорослій особині.
«Анатомія двох черепів унікальна в багатьох відношеннях, наприклад, за формою та пропорціями кісток. Ці зразки, безумовно, належать до нового виду», — сказав провідний автор Віктор Беккарі, який аналізував отримані дані в Лісабонському університеті NOVA.
Читайте також:
Новий гренландський динозавр відрізняється від інших завроподів, виявлених раніше, але дослідники заявили, що він має деякі подібності з динозаврами, виявленими у Бразилії. На думку вчених, ці три види утворюють групу, яку називають платозавридами — через їхні ноги завдовжки від 3 до 10 метрів.
Читайте також:
Наприкінці тріасового періоду, коли жили ці динозаври, надконтинент Пангея розпадався на частини, а Атлантичний океан починав формуватися.
«У той час на Землі відбувалися кліматичні зміни, які дозволили першим травоїдним динозаврам досягти Європи», — пояснив професор Ларс Клемменсен із Копенгагенського університету.
Після проведення всіх робіт дослідники передадуть скамʼянілості до Музею природної історії Данії.
Читайте також:
- Великі динозаври почали вимирати ще за 10 мільйонів років до падіння астероїда. Науковці знайшли цьому пояснення — це повʼязано зі збільшенням темпів вимирання старіших видів, яким, можливо, бракувало еволюційної новизни та здатності адаптуватися до мінливих умов навколишнього середовища.
- У жовтні 2020 року в Нью-Йорку на аукціоні Christie`s за рекордні $31,8 мільйона у приватну колекцію продали найкраще збережений скелет тиранозавра, вік якого оцінюють у 67 мільйонів років.