Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вимагатиме, щоб депутатів, які систематично порушують мовний закон, політичні партії позбавляли мандатів.
Про це він повідомив у Facebook.
За його словами, останній інцидент зафіксували 21 квітня на сесії Харківської міської ради — секретар і кілька депутатів та посадовців виконкому порушували мовний закон, розмовляючи російською.
«Це вже не перший сигнал про те, що місцеві депутати систематично порушують мовне законодавство», — наголосив омбудсмен.
Він нагадав, що використовуючи недержавну мову під час виконання службових обов’язків — під час засідань, заходів, зустрічей та робочого спілкування, депутати порушують не лише українське законодавство, але й депутатську присягу.
«У звʼязку з цим ми будемо звертатися до відповідних політичних сил з вимогою позбавити депутатських мандатів тих представників, які систематично порушують норми закону та присягу», — заявив Кремінь.
- Від 16 січня 2021 року мовою сфери обслуговування в Україні офіційно стала українська — відповідно до закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Зміни стосуються підприємств і підприємців, виробників, продавців, установ та організацій усіх форм власності, що обслуговують споживачів або надають інформацію про товари та послуги. Водночас на прохання клієнта його можна обслуговувати іншою мовою, прийнятною для обох сторін.
- Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте є штрафи — вони набудуть чинності 16 липня 2022 року та становитимуть від 3 400 до 8 500 гривень.
- Раніше мовний омбудсмен повідомляв, що отримав 605 скарг на порушення закону, який зобовʼязує сферу обслуговування надавати послуги українською мовою.