Дослідження: Майже вся вода на Марсі може перебувати під його поверхнею

Автор:
Олег Панфілович
Дата:
Дослідження: Майже вся вода на Марсі може перебувати під його поверхнею

Universal History Archive / Universal Images Group / Getty Images

Вчені дійшли висновку, що вся вода на Марсі може бути під його поверхнею.

Про це пише The Verge.

За допомогою моделювання та даних, отриманих від зондів і марсоходів, дослідники з Каліфорнійського технологічного інституту дійшли висновку, що від 30 до 99% ранньої кількості води на Червоній планеті могли зникнути з поверхні в результаті геологічного процесу, який називається гідратацією земної кори, коли вода опинилася замкненою в породах Марсу.

Протягом багатьох років учені гадали, що ця вода здебільшого випарувалася в космос, залишивши планету в її нинішньому, дуже сухому, стані. Проте зараз учені порівняли швидкість, з якою вода могла покидати атмосферу планети, з прогнозованою кількістю води, яка колись існувала на поверхні Марсу.

«Якщо така швидкість випаровування тривала б останні 4 мільярди років, це могло б пояснити лише невелику частину втрати води», — каже Ренью Ху, один із співавторів дослідження.

Причину може назвати дослідження, проведене Євою Шеллер, аспіранткою кафедри геології Каліфорнійського технологічного інституту, яка вивчає процеси на поверхні планет. Її робота показала, що переважна частина втрати води сталася в період між 3,7 мільярда і 4,1 мільярда років тому. За цей час рідина на Марсі могла бути поглинена мінералами в земній корі. Під поверхнею планети могла опинитися кількість води, що дорівнює приблизно половині обʼєму Атлантичного океану.

Фахівці пояснили, що вода може руйнувати гірські породи в результаті процесу, званого хімічним вивітрюванням, що іноді призводить до гідратації мінералів. Гідратовані мінерали поглинають і утримують воду. Наприклад, гіпс, який є мінералом і зустрічається в природі Марсу, може утримувати воду до моменту, поки його не нагріти до 100 градусів за Цельсієм.

Гідратація земної кори відбувається й на Землі, але активна тектонічна система плит планети переробляє гірські породи глибоко всередині, нагріваючи їх і виділяючи при цьому воду, пояснює Крістофер Адкок, геохімік з Університету Невади в Лас-Вегасі.

Він додає, що Марс, з іншого боку, не такий геологічно активний, як Земля, що може пояснити, чому на його поверхні лише обмежена кількість води. Найочевиднішим свідченням наявності води на Марсі є лід на полюсах планети і в крихітних кількостях в атмосфері. Вчені ведуть пошук води на Марсі для майбутніх місій астронавтів і можливої колонізації планети.