Глава Православної церкви України митрополит Епіфаній засудив домашнє насильство і закликав українок не мовчати про побої та знущання з боку своїх чоловіків. Священник назвав жорстокість і агресію в родинах «кричущим порушенням прав людини та християнських цінностей», як і будь-яке інше насильство.
Про це Епіфаній написав у Facebook.
«В Україні є проблема з домашнім насильством. Прийняття, усвідомлення проблеми — це хоч дуже важкий, але вже перший крок до вирішення складної ситуації. Українці та українки вже вирішили сказати «ні» насильству в сім’ї», — зазначив священник, посилаючись на статистику звернень через домашнє насильство.
За даними Міністерства соціальної політики, у 2019 році поступило понад 130 тисяч таких звернень, що на 15% більше, ніж було торік. Таким чином, переконаний Епіфаній, зростає тенденція розповідати про проблему. За даними генпрокурора Ірини Венедіктової, внаслідок пандемії коронавірусу кількість випадків домашнього насильства зросла вдвічі.
«Це кожна пʼята жінка в Україні, яка стикалась із тією чи іншою формою насильства. Страждають від цього й чоловіки, проте 90% жертв домашнього насильства — це саме жінки», — підкреслив глава ПЦУ.
Епіфаній також запевнив, що насильство протилежне любові та руйнує родини, і закликав у разі нерішучості звертатися до церкви, яка допоможе вирішити проблему.
«Звертаюсь до кожної українки: не мовчіть і не терпіть насильства над собою та своїми дітьми», — написав він.
Примітно, що Російська православна церква має дещо іншу позицію з приводу домашнього насильства. Як повідомляє Meduza, наприкінці 2019 року РПЦ закликала не ухвалювати закон про захист жінок і дітей, оскільки проєкт має «явну антисімейну направленість» і «фактично вводить особливу кару за сімейне життя».
Проти законопроєкту виступив і голова РПЦ патріарх Кирило. За його словами, під виглядом боротьби із «сімейним неблагополуччям» намагаються «узаконити вторгнення в сімейне життя сторонніх сил».
- У вересні президент Володимир Зеленський підписав указ про невідкладні заходи із запобігання та протидії домашньому насильству.
- У червні повідомлялося, що Міністерство соціальної політики розробило законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції в новій редакції, із застереженнями.
- В Україні запустили онлайн-курс з протидії домашньому насильству, який розрахований на широку аудиторію і допоможе дізнатися про те, що таке домашнє насильство та як йому протидіяти.
- За даними спільного дослідження ОБСЄ та ООН 2019 року, 70% українок старших за 15 років стикалися із психологічним, фізичним чи сексуальним насильством.