Вчені знайшли неушкоджені клітини мозку в однієї з жертв виверження Везувію в 79 році н. е.

Автор:
Олег Панфілович
Дата:
Вчені знайшли неушкоджені клітини мозку в однієї з жертв виверження Везувію в 79 році н. е.

Руїни Геркуланума.

Wikipedia / Andrea Schaffer

Дослідники виявили неушкоджені клітини в головному мозку людини, яка загинула під час виверження вулкана Везувій, що знищило місто Геркуланум у 79 році нашої ери.

Про це пише CNN.

Відкриття було зроблено під час вивчення останків, вперше виявлених в 1960-х роках. За словами дослідників, жертву знайшли лежачою обличчям вниз на деревʼяному ліжку в будинку, імовірно, присвяченому поклонінню імператору Августу. На момент смерті загиблому було близько 25 років.

Антрополог з Неаполітанського університету Пʼєр Паоло Петроні, який керував дослідженням, розповів, що проєкт почався, коли він побачив «якийсь скляний матеріал, що сяяв зсередини черепа». Петроні та його колеги показали, що це «сяйво» було спричинене вітрифікацією мозку жертви через високу температуру з наступним швидким охолодженням.

«Мозок, що зазнав впливу гарячого вулканічного попелу, повинен був спочатку стати рідким, а потім негайно перетворитися на склоподібний матеріал через швидке охолодження відкладень вулканічного попелу», — розповів Петроні.

Після подальшого аналізу команда виявила клітини в вітрифікованому мозку, які, за словами Петроні, «неймовірно добре збереглися зі ступенем розкладання, який неможливо знайти де-небудь ще». Дослідники також виявили неушкоджені нервові клітини в спинному мозку, які, як і мозок, були вітрифіковані.

Гвідо Джордано, вулканолог з Університету Рома Тре, який працював над дослідженням, сказав виданню, що обвуглена деревина, знайдена поряд зі скелетом, дозволила дослідникам зробити висновок, що після виверження температура в місці виявлення жертви становила понад 500 градусів.

Професор Петроні додав, що відкриття дослідників має «вирішальне значення для оцінки владою ризиків в разі можливого виверження Везувію, найнебезпечнішого вулкана у світі, який загрожує більш ніж 3 мільйонам жителів Неаполя і його околиць».