Британія хоче в односторонньому порядку змінити угоду про Brexit. Це порушує міжнародне право

Автор:
Олексій Ярмоленко
Дата:
Британія хоче в односторонньому порядку змінити угоду про Brexit. Це порушує міжнародне право

Welsh photographs / Flickr

Уряд Великої Британії налаштований на ухвалення законопроєкту про внутрішній ринок, який в односторонньому порядку внесе зміни до угоди з Європейським Союзом про Brexit.

Про це пише BBC.

Законопроєкт планує врегулювати торгівлю між різними країнами Британії після 1 січня, коли закінчиться перехідний період її виходу з ЄС. Документ визначає, що товари з Північної Ірландії не підлягають додатковим перевіркам, а британський уряд зможе змінювати митні правила або ж скасовувати раніше взяті на себе зобов’язання щодо бізнесу. Окремо зазначено, що рішення британського уряду будуть вважатися вищими за міжнародне право у разі наявності суперечностей.

Міністр із питань Північної Ірландії уже заявив, що законопроєкт стане дуже «конкретним та обмеженим» порушенням міжнародного права. Фактично таким чином британський уряд може свідомо піти на порушення міжнародного договору.

Цей закон розкритикували і в парламенті, і в Шотландії та Уельсі. Зокрема, політики занепокоєні, що Британія може втратити репутацію «борця за дотримання міжнародного права», якщо сама його порушуватиме. В інших країнах Сполученого Королівства вважають документ загрозою для автономій і своїх повноважень.

Також документ загрожує тим, що між Ірландією та Північною Ірландією може з’явитися повноцінний сухопутний кордон, оскільки Ірландія є членом ЄС. Наявність кордону між цими двома країнами прямо суперечитиме мирній Белфастській угоді, яка завершила ірландський конфлікт.

Різко негативно відреагували і в ЄС. Там закликали британський парламент не ухвалювати законопроєкт, що суперечитиме угоді про Brexit.

«Дуже стурбована заявами британського уряду про наміри порушити Угоду про вихід [з ЄС]. Це порушить міжнародне право і підірве довіру», — заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Водночас її заступник Марош Шефчович вже 10 вересня екстрено вилетів до Лондона для негайних перемовин щодо цього законопроєкту.