Уряд Великої Британії налаштований на ухвалення законопроєкту про внутрішній ринок, який в односторонньому порядку внесе зміни до угоди з Європейським Союзом про Brexit.
Про це пише BBC.
Законопроєкт планує врегулювати торгівлю між різними країнами Британії після 1 січня, коли закінчиться перехідний період її виходу з ЄС. Документ визначає, що товари з Північної Ірландії не підлягають додатковим перевіркам, а британський уряд зможе змінювати митні правила або ж скасовувати раніше взяті на себе зобов’язання щодо бізнесу. Окремо зазначено, що рішення британського уряду будуть вважатися вищими за міжнародне право у разі наявності суперечностей.
Міністр із питань Північної Ірландії уже заявив, що законопроєкт стане дуже «конкретним та обмеженим» порушенням міжнародного права. Фактично таким чином британський уряд може свідомо піти на порушення міжнародного договору.
Цей закон розкритикували і в парламенті, і в Шотландії та Уельсі. Зокрема, політики занепокоєні, що Британія може втратити репутацію «борця за дотримання міжнародного права», якщо сама його порушуватиме. В інших країнах Сполученого Королівства вважають документ загрозою для автономій і своїх повноважень.
Також документ загрожує тим, що між Ірландією та Північною Ірландією може з’явитися повноцінний сухопутний кордон, оскільки Ірландія є членом ЄС. Наявність кордону між цими двома країнами прямо суперечитиме мирній Белфастській угоді, яка завершила ірландський конфлікт.
Різко негативно відреагували і в ЄС. Там закликали британський парламент не ухвалювати законопроєкт, що суперечитиме угоді про Brexit.
«Дуже стурбована заявами британського уряду про наміри порушити Угоду про вихід [з ЄС]. Це порушить міжнародне право і підірве довіру», — заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Водночас її заступник Марош Шефчович вже 10 вересня екстрено вилетів до Лондона для негайних перемовин щодо цього законопроєкту.
- Глави 27 країн-членів Європейського Союзу на саміті в Брюсселі схвалили нову угоду щодо виходу Великої Британії зі складу ЄС.
- 17 жовтня 2019 року Велика Британія і Європейський Союз домовилися про нову угоду з Brexit. Борис Джонсон заявив про підписання з Євросоюзом документа, який «влаштував усіх». 31 січня 2020 року Британія офіційно вийшла зі складу ЄС.
- У травні уряд Великої Британії оголосив про новий тарифний режим після Brexit. З 1 січня 2021 року він замінить зовнішній тариф Європейського Союзу.