Журналісти назвали імена бойовиків, які у 2014 році влаштовували позасудові розстріли українців у Словʼянську.
Про це йдеться в розслідуванні журналістів «Радіо Свобода».
Під час розслідування журналісти зʼясували, що долю окремих людей окупанти вирішували на імпровізованих «військово-польових трибуналах». До смертної кари засуджували за злочини, які ватажок бойовиків Ігор Гіркін (Стрєлков) називав «тяжкими», при цьому під ними розумілися і дрібна крадіжка, і вбивство. За даними журналістів, на цих підставах бойовики розстріляли трьох місцевих жителів: Олексія Пічка, Дмитра Славова та Миколу Лукʼянова.
У звіті 2015 року про військові злочини на сході України, складеному за запитом віцеспікера нижньої палати польського парламенту Малгожати Госієвської, наводилися слова увʼязненого, знайомого з практикою «трибуналів» і страт у Словʼянську. За його словами, екзекуції відбувалися пізно вночі, «перед стратою жертвам завʼязували очі й обмотували голову фольгою (...). Потім їх вбивали пострілом у потилицю з автоматичної зброї».
Разом з Гіркіним у цих «трибуналах» брали участь ще принаймні девʼять осіб. Завдяки паперам, знайденим у кабінеті Гіркіна в будівлі СБУ в Словʼянську, журналісти ідентифікували сімох з девʼяти осіб, які допомагали Гіркіну проводити «трибунали». Окрім самого ватажка, це:
- Віктор Аносов (позивний «Нос»). Журналісти повʼязують його з експомічником президента Росії Владиславом Сурковим;
- Вʼячеслав Апраксімов (позивний «Балу»)
- Михайло Ніколаєв (позивний «Сєдой»);
- Юрій Володимирович (прізвище невідоме, позивний «Адвокат»);
- Олександр Зюбанов (позивний «Зубр»);
- Сергій Трифонов (позивний «Трифон»);
- Павло Воловий;
- Сергій Здрилюк (позивний «Абвер»);
- Людина з позивним «Берія».
При цьому журналісти зазначають, що принаймні трьох людей, не зазначених у знайдених документах, стратили за наказом Гіркіна, а не за рішенням «трибуналу». У травні Гіркін розповів в інтервʼю журналісту Дмитру Гордону, що у квітні 2014 року він наказав стратити депутата міської ради Горлівки Володимира Рибака, який намагався зняти з будівлі міськради прапор сепаратистів і повісити на його місце український, а також двох студентів — 19-річного Юрія Поправку і 25-річного Юрія Дяковського. Гіркін заявив, що «вони були ворогами з диверсійної метою». Їхні понівечені тіла виявили в річці через кілька днів після зникнення.
Також журналісти дізналися лише про один випадок, коли «військово-польовий суд» виправдав обвинуваченого.
- У середині червня Офіс генпрокурора повідомив Гіркіну про підозру в порушенні законів і звичаїв війни.
- Суд Нідерландів долучить до справи про збитий над Донбасом літак Malaysia Airlines (рейс MH17) у 2014 році інтервʼю Гіркіна журналісту Дмитру Гордону.